Komisja Europejska opublikowała wytyczne dotyczące egzekucji sankcji UE wobec Rosji. Komisja Europejska orzekła, że Litwa jest zobowiązana do zapewnienia tranzytu kolejowego z Rosji do obwodu kalinigradzkiego, nawet dóbr objętych sankcjami UE, i nie byłoby to złamanie sankcji. Z wytycznych wynika, że Litwa może tylko zakazać tranzytu broni do i z obwodu kalinigradzkiego. Co ciekawe, jednocześnie KE orzekła, że może ograniczyć tranzyt drogą kołową, ale nie koleją.
„Litwa z zadowoleniem przyjmuje dalsze wytyczne Komisji Europejskiej dla państw członkowskich, dotyczące tranzytu towarów z Rosji” – oświadczyło MSZ Litwy.
„Litwa jako członek wspólnoty transatlantyckiej i konsekwentny sojusznik nie może ignorować stanowisk i ocen swoich strategicznych partnerów w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa oraz KE” – czytamy dalej.
Litewskie ministerstwo przyznało, iż rozumie, że „publikacja nowych wytycznych UE w sprawie sankcji może stworzyć bezpodstawne wrażenie, że wspólnota transatlantycka łagodzi swoje stanowisko i politykę sankcji wobec Rosji”. Jak jednak podkreślono, „Litwa nadal opowiada się za najsurowszymi i najszerszymi możliwymi sposobami stosowania sankcji UE” i za utrzymaniem jedności Zachodu.
W komunikacie napisano również, że Wilno będzie kontrolować, czy Rosja nie próbuje nadużywać możliwości tranzytu i zastrzega sobie prawo do jednostronnego zapobiegania takim próbom.
Wytyczne są o tyle specyficzne, że wcześniej Litwa podawała, że zamyka tranzyt towarów z Rosji do jej esklawy powołujac się na sankcje UE wobec Rosji wprowadzone po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę oraz na to, że działa w koordynacji z Komisją Europejską.
Potem pojawiły się nieoficjalne informacje, że Niemcy naciskały na Litwę, by wycofała się z takich decyzji.
– Nie negocjowaliśmy nic z Rosją – powiedział dziś rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
KE oświadczyłą, że Litwa, jak inne kraje UE, ma obowiązek, by zapobiegać „wszelkim mozliwym formom obchodzenia środków zapobiegawczych UE”, ale powinno być to czynione „przez nakierowaną, proporcjonalną i efektywną kontrolę i inne odpowiednie środki”.
Oprac. MaH, themoscowtimes.com, polskatimes.pl
1 komentarz
Krzysztof
14 lipca 2022 o 22:34Litwa 👍 .