Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą 27 kwietnia uroczystość Wielkiej Soboty. Rano odprawiane były liturgie. Przez cały dzień wierni odwiedzają symboliczne Groby Pańskie, jego rolę pełni płaszczanica, czyli całun przedstawiający złożenie Chrystusa do grobu. W cerkwiach święcone są pokarmy na wielkanocne śniadania.
Wielka Sobota kończy tydzień ścisłego postu, choć pierwszym posiłkiem bez postu będzie dopiero wielkanocne śniadanie, często spożywane tuż po powrocie z nocnych uroczystości religijnych.
Przed północą w cerkwi odbędzie się nabożeństwo zwane połunoszcznicą, zaś o północy rozpocznie się liturgia Jutrzni Paschalnej, która potrwa do rana.
Symbolem zmartwychwstania Chrystusa w Kościele prawosławnym jest ogień, który w Wielką Sobotę zostanie przywieziony do Polski z Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Cud Ognia dokonuje się w obecności prawosławnego patriarchy jerozolimskiego w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego.
Dokładna liczba osób wyznania prawosławnego w Polsce nie jest znana. Wedug GUS-u, wyznanie prawosławne deklaruje 156 tys. obywateli RP. Jednak hierarchowie polskiej Cerkwi szacują, że w całym kraju jest ok. 550-600 tysięcy wiernych. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim, przede wszystkim w Białymstoku i powiatach: hajnowskim i bielskim. Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na ok. 50 tys. Mieszkają oni m.in. w województwach: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.
oprac. ba za wiara.pl/poranny.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!