Dziewczyna z Lidy – laureatką II Polonijnego Festiwalu Piosenki w Opolu!

14 czerwca 2018

Olga Pczycka z Lidy, śpiewająca z działającym przy miejscowym oddziale  zespołem „Premiera”, zdobyła trzecie miejsce na II Polonijnym Festiwalu Piosenki w Opolu, zakończonym 11 czerwca.

Podczas koncertu finałowego nasza reprezentantka wykonała szlagier z lat 50. minionego stulecia – piosenkę „Kasztany”, śpiewany wówczas przez Nataszę Zylską.


W trakcie poprzedzającego finałowy przeglądu konkursowego Olga Pczycka z zespołem wykonała także piosenkę ludową ze Śląska pt. „Przepióreczka” oraz „ do miłości ojczyzny” na słowa Ignacego Krasickiego, do których muzykę skomponował Wojciech Albert Sowiński.


W II Polonijnym Festiwalu Piosenki w Opolu wystartowali wokaliści i zespoły z 14 krajów – nie tylko Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Do udziału w koncercie finałowym zakwalifikowało się 17 wykonawców. Królowały m.in. piosenki z repertuaru Maryli , Anny Jantar czy Tadeusza Woźniaka.

Z piosenką „Polska ”, śpiewaną przez Marylę Rodowicz, triumfowała w konkursie festiwalowym wokalistka z Wiednia Justyna Kmieć. Drugie pod względem wartości, wedle opinii jurorów, trofeum festiwalu zdobył zespół, reprezentujący naszych rodaków zza północno-zachodniej granicy Białorusi – zespół Art Of Music z Litwy, który wykonał podczas finału piosenkę z repertuaru zespołu „Łzy” pt. „Życie jest piękne”.

Nagrodę prezesa Radia Opole Piotra Moca w postaci sesji nagraniowej w legendarnym Studiu M im. SBB otrzymały Klaudia Kocel i Sylwia Kobus z Paryża, a kolejna reprezentantka z Lidy Anżelika Biruk otrzymała wyróżnienie w postaci zaproszenia do Francji, gdzie przez okres czterech dni wokalistka z Białorusi poprowadzi wśród przedstawicieli francuskiej Polonii warsztaty wokalne.

Finalistów II Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki wyłoniono podczas eliminacji w Brzegu, Korfantowie, Otmuchowie i Gogolinie. Celem organizowanego od dwóch lat m.in. przez Radio Opole i Opolski Oddział Stowarzyszenia „” wydarzenia artystycznego jest promocja polskiej piosenki wśród Polonii i środowiska artystycznego Polonii i Polaków za granicą.

Kresy24.pl za znadniemna.pl na podstawie Irena Biernacka z Lidy i radio.opole.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *