Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Wydawnictwami Literackim i Czarne zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym dwóm książkom o Kresach/Ziemiach Wschodnich: „Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939” prof. Włodzimierza Mędrzeckiego oraz „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” Agnieszki Rybak i Anny Smółki.
Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939
Włodzimierz Mędrzecki
Kresy – Polska Atlantyda. Raj utracony, skarb zdobyty za cenę krwi bohaterów szerzących cywilizację wśród ludów Wschodu? A może raczej kolonia „panów” i miejsce ucisku podbitej ludności? Pierwszy obraz wyłania się ze wspomnień polskich sierot po Kresach. Drugi – znany jest z propagandy nieprzyjaciół II Rzeczypospolitej. Włodzimierz Mędrzecki przekonuje, że oba są dalekie od prawdy.
Kresowy kalejdoskop to książka potrzebna od lat. Przedwojenne polskie Kresy, stanowiące połowę terytorium kraju, są miejscem ścierania się różnych opcji politycznych, sporów o język nauczania. To wielokulturowe społeczności i konflikty nacjonalizmów. Energiczne metropolie i setki małych miasteczek. Chłopska walka o byt, aspiracje klasy średniej, hermetyczny świat ziemian. To również sławna na cały świat lwowska szkoła matematyki, borysławskie kopalnie, wileńskie lokale, znane przed wojną uzdrowiska. Ten świat dwunastu milionów ludzi warto poznać naprawdę.
Przystępnie napisany i pięknie ilustrowany, Kresowy kalejdoskop jest najbogatszą i najprawdziwszą panoramą historyczną polskiej Atlantydy.
Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP
Agnieszka Rybak, Anna Smółka
Kresy to wbrew nazwie aż połowa odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej. Zniszczony pierwszą wojną światową i wojną polsko-bolszewicką kraj rozpoczyna wielką odbudowę. Także Kresów.
Miało być tak jak na Zachodzie, tylko jeszcze piękniej. Wystartował program budowy domów dla urzędników państwowych. W Wilnie ruszyła nowa radiostacja – podniecony dyrektor Hulewicz spoglądał na chmury i rozstawiał nad Wilią mikrofony do eksperymentalnego słuchowiska w plenerze. W Pińsku zalśnił stalą port marynarki wojennej, a dowódca kazał budować nowoczesne bezzałogowce. Bracia Konopaccy postawili pod Grodnem wielką fabrykę sklejki, z której powstawały najlepsze polskie – i nie tylko – samoloty. W Janowej Dolinie na Wołyniu wśród ukraińskich wsi wyrosła przy kopalni bazaltu wzorcowa osada robotnicza. A doktor Parymończyk w Zaleszczykach leczył tak dobrze, że miejscowi przemienili zapyziałą miejscowość w polską Riwierę.
Autorki przypominają historie zapomniane i zamiast opowieści o dworkach kreślą obraz Kresów nowoczesnych. A potem sprawdzają, co dziś z tej nowoczesności zostało.
Pytania konkursowe dla Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939:
Jaki był stosunek i odpowiedź mniejszości wobec ustawy o nauczaniu w szkołach państwowych?
Pytania konkursowe dla Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP:
Skąd z obszaru Polski przed wojną były transportowane poziomki samolotem do Harrodsa?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem:
ko*****@kr*****.pl
do 18 lutego 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Kresowy kalejdoskop lub Wieża Eiffla nad Piną). Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie trzy egzemplarze książki „Kresowy kalejdoskop” i pięć egzemplarzy „Wieża Eiffla nad Piną.”.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Wydawnictwa Literackiego i Wydawnictwa Czarne.
1 komentarz
Feliks Koperski
18 lutego 2019 o 20:29Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były po trzy egzemplarze książek „Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939” Włodzimierza Mędrzeckiego oraz „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” Agnieszki Rybak i Anny Smółki
Pytania konkursowe dla Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939:
Jaki był stosunek i odpowiedź mniejszości wobec ustawy o nauczaniu w szkołach państwowych?
Po odbieraniu szkół uczących w językach narodowych, mniejszości z niechęcią oddawały swe dzieci do szkół państowowych.
Pytania konkursowe dla Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP:
Skąd z obszaru Polski przed wojną były transportowane poziomki samolotem do Harrodsa?
Poziomki były transportowane samolotem ze Lwowa, po ich przetransportowaniu chłodnią z majątku Marsów w Sądowej Wiszni w powiecie mościckim województwa lwowskiego, m. in. do londyńskiego Harrodsa.
Laureatami konkursu Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939 zostali:
Sylwia G.
Andrzej H.
Jakub W.
Laureatami konkursu Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP zostali:
Adam R.
Janina B.
Agnieszka N.
Lech M.
Marek K.
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.