Stał się już piękną tradycją. XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński rozpocznie się 1 września, a zakończy trzy tygodnie później na warszawskim pl. Piłsudskiego uroczystością przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Organizowany jest od 2001 roku przez Stowarzyszenie „Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński” z inspiracji ks. Zdzisława Peszkowskiego. Celem rajdu jest odwiedzenie miejsc związanych ze zbrodnią katyńską i historią Polski, kontakt z Polakami na Kresach Wschodnich, działalność charytatywna i rozwój kontaktów międzynarodowych. Założycielem i prezesem Stowarzyszenia „Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński” jest Wiktor Węgrzyn, który w 2000 roku rzucił hasło wyprawy motocyklowej do miejsc związanych ze zbrodnią katyńską. W pierwszym rajdzie, który odbył się w 2001 roku, wzięło udział ok. 50 motocyklistów. Dziewięć lat później uczestniczyło w nim już ponad 100 osób. Trasa rajdu w każdym roku jest nieco inna, lecz zawsze obejmuje miejsca związane ze zbrodnią katyńską: Charków, Katyń i Miednoje.
W 2010 roku Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński otrzymał odznaczenie Polonia Mater Nostra Est, nadawane przez Społeczną Fundację Pamięci Narodu Polskiego.
W tegorocznym rajdzie wezmą udział motocykliści z Polski i zagranicy. Przejadą przez Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę i Polskę. Tegoroczna trasa to Hajnówka, Giby, Kowno, Kiejdany, Mejszagoła, Glinciszki, Pikieliszki, Zułów, Powiewiórka, Podbrodzie, Ponary, Rossa, Wilno, Oszmiana, Lida, Krupa (Krupovo), Surkonty, Roś, Wołkowysk, Słonim, Baranowicze, Zaosie, Świteź, Nowogródek, Naliboki, Wołożyn, Bogdanowo, Mińsk (Kuropaty), Chatyń, Mohylew, Lenino, Katyń, Smoleńsk (lotnisko Siewiernyj), Kłuszyn, Miednoje, Moskwa, Kursk, Charków (Piatichatki), Kijów (Bykownia), Koziatyń, Chmielnik, Latyczów, Brahiłów, Winnica, Bar, Kamieniec Podolski, Chocim, Jazłowiec, Dytiatyń, Huta Pieniacka, Zadwórze, Lwów, Żółkiew i Krzesimów.
– Każda z miejscowości, przez które jedziemy, to kawał polskiej historii. Wszędzie spotkania z Polakami, z dziećmi w sierocińcach, z mieszkańcami i władzami. W Winnicy już po raz trzeci rozegramy mecz piłki nożnej z reprezentacją władz miasta. Odwiedzimy „polskie Termopile” w Dyjatyniu i Zadwórzu. W Podbrodziu, Bogdanowie, Katyniu i Miednoje czekają nas spotkania z dziećmi w sierocińcach. W Moskwie złożymy wieniec na symbolicznej mogile gen. Leopolda Okulickiego i Stanisława Jasiukowcza na Cmentarzu Dońskim – mówi Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!