Delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z Jarosławem Szarkiem przybyła z oficjalną wizytą na Białoruś. W przededniu oficjalnych negocjacji z przedstawicielami białoruskich władz i środowiska naukowego, Polacy złożyli kwiaty na miejscu egzekucji i pochówku ofiar represji stalinowskich – na uroczysku Kuropaty.
W dniach 28–30 stycznia 2018 roku delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z dr. Jarosławem Szarkiem przebywa w Mińsku na Białorusi. Prezesowi IPN towarzyszą prof. dr hab. Włodzimierz Suleja – p.o. dyrektora Biura Badań Historycznych, Adam Siwek – dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa oraz dr Dorota Lewsza z Samodzielnej Sekcji Kontaktów Międzynarodowych w Biurze Prezesa.
W poniedziałek 29 stycznia delegacja odwiedziła uroczysko Kuropaty pod Mińskiem, miejsce pochówku ofiar represji politycznych lat 30. i 40. XX w.
Dr. Jarosław Szarek zauważył, że Kuropaty to miejsce szczególne, gdzie w latach 1937-1941 sowiecki system totalitarny wymordował 100 tys. ludzi, w tym Polaków, Białorusinów, Żydów i Rosjan.
„Większość z nich, należy powiedzieć – wszyscy oni byli niewinni. Polacy zostali zabici tylko dlatego, że byli Polakami”- powiedział Jarosław Szarek.
W miejscu upamiętnienia delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze.
Prezes IPN udzielił także wywiadu mediom polskim i zagranicznym, prezentując wydaną przez IPN tekę edukacyjną „Operacja polska” NKWD 1937‒1938. Losy Polaków w Rosji bolszewickiej i w ZSRS do 1939 roku .
Podczas pobytu na Białorusi delegacja IPN spotka się z władzami Instytutu Historii Białoruskiej Akademii Nauk, Wydziału Historycznego Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego oraz z dziekanem Wydziału Stosunków Międzynarodowych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.
Ponadto przedstawiciele Instytutu odbędą rozmowy z Dyrektorem Departamentu Europy i Ameryki Północnej, Przewodniczącym Miejskiego Komitetu Wykonawczego w Bobrujsku i przedstawicielami władz miasta. Odwiedzą także Twierdzę Bobrujsk, gdzie znajduje się Kopiec Dowborczyków.
Podczas wizyty zaplanowano również spotkanie z przedstawicielami środowisk zajmujących się problematyką historyczną, dla których prof. Suleja wygłosi wykład na temat budowania, po okresie zaborów, niepodległej Rzeczypospolitej.
W trakcie pobytu na Białorusi przewidziano także zwiedzanie Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
Kresy24.pl/ipn.gov.pl/ab
1 komentarz
józef III
29 stycznia 2018 o 18:35A gdzie zdjęcie pod polskim Krzyżem „Straży Mogił Polskich” ?