Jeden z największych producentów piwa, duński koncern „Carlsberg”, do którego należy największy na Litwie producent piwa „Švyturys – Utenos alus”, oraz amerykański browar „Brooklyn Brewery” zainwestują wspólnie 5 mln EUR w nową linię produkcyjna piwa typu craft.
Oba koncerny staną się udziałowcami nowej spółki, która zostanie operatorem nowej linii produkcyjnej. W nowej spółce „Carlsberg” oraz „Brooklyn Brewery” udziałami podzielą się mniej więcej po równo. Planuje się, że produkcja ruszy w końcu br. Zdolności produkcyjne nowej linii wyniosą około 2 mln litrów rocznie, a wielkość jednej partii wyniesie zaledwie 3 tys. litrów. Jest to pierwsza inwestycja „Brooklyn Brewery” w Europie Wschodniej i dopiero trzecia inwestycja w Europie.
W opinii Rolandasa Viršilasa, prezesa spółki „Švyturys – Utenos alus”, przyjście jednego z najbardziej znanych producentów piwa typu craft „jest dowodem dojrzałości litewskiego rynku piwa”.
Švyturys – browar z siedzibą w Kłajpedzie – jest częścią zlokalizowanego w Ucianie przedsiębiorstwa Švyturys-Utenos alus i obecnie należy do grupy Carlsberg. Został założony w 1784 r. przez Niemca Johanna Wilhelma Reincke. Od początku herbem przedsiębiorstwa był morski orzeł, który widniał także na herbie rodowym rodziny Reincke.
W XIX w. doszło do połączenia z browarem posiadacza ziemskiego Theodora Preussa. Spółka stała się głównym producentem piwa w okolicy. Warzono tutaj tradycyjny gatunek piwa koźlak oraz piwa bawarskie i portery. Browar był jednym z najbardziej cenionych producentów piw w okresie międzywojennym.
Nazwa Švyturys została nadana po przebudowie w 1946 r., po zakończeniu wojny. W 1970 r. powstał browar w Ucianie. W 1999 r. większość kapitału spółki wykupiło duńskie przedsiębiorstwo Carlsberg, które następnie zainwestowało w modernizację produkcji.
W 2001 r. doszło do połączenia browarów Švyturys i Utenos Alus, w wyniku czego powstała spółka Švyturys-Utenos Alus AB. Dwa lata później została ona przekształcona w prywatną spółkę Švyturys-Utenos Alus UAB.
W browarze nadal stosowana jest stara niemiecka technika piwowarska – piwo warzy się w pionowych i poziomych zbiornikach. Švyturys jest jedynym browarem na Litwie, który stosuje takie zbiorniki. W 2012 r. piwo Švyturys Extra Lager zdobyło złotą nagrodę w piwnym konkursie World Beer Cup. Piwa z browaru Švyturys są eksportowane do ponad 20 państw, w tym Australii, Białorusi, Kanady, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Islandii, Irlandii, Izraela, Włoch, Łotwy, Holandii, Norwegii, Polski, Rosji, Hiszpanii, Szwecji, wielkiej Brytanii, Ukrainy i USA.
Kresy24.pl/Lietuvos žinios, lithuania.trade.gov.pl, pl.wikipedia.org (HHG)
4 komentarzy
Basia
14 sierpnia 2017 o 16:30Piłam. To zwykłe żmudzkie przemysłowe siki.
Japa
14 sierpnia 2017 o 19:29Nie jestem amatorem piwa, bo to ciecz dla słabych organizmów. Choć ostatnio gasiłem wewnętrzny pożar rosyjskim piwem „Xamovniki”, moskiewskim. Co jak co ale na spirytnych napitkach to oni się znają. Mam niżej pleców sankcje. Jak się truć, to wysokojakościową trucizną. Oj jakby tak Russkij Standard, czy jakiś produkt na wodzie z Bajkału w krwiobieg wprowadzić. Tylko z tego powodu, zdrowa część społeczeństwa powinna kaczyzm zetrzeć z lica ziemi. Litewskie piwo śmierdzi mi ropą z Możejek. Puki Wilno nie wróci do macierzy niczego co litewskie do pyska nie wezmę.
Leny
20 sierpnia 2017 o 10:47@Japa
„puki” nie ogarniesz poprawnej pisowni jezyka ojczystego proponuje sie nie wywnętrzać…
peter
24 sierpnia 2017 o 18:31Japa na Bajkale to Chinczycy stawiaja fabryke wody butelkowanej ktora beda wysylac do Chin
Tak ze wkrotce Bajkal moze sie zmienic