Czy białoruska elektrownia w Ostrowcu zagraża wileńskim Polakom?

28 kwietnia 2017

Swoje obawy i zastrzeżenia w związku z budową przez rosyjski w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie białoruskiej elektrowni nuklearnej, niejednokrotnie wyrażała . zarzucało Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni. Kwestie zagrożenia zauważają też Polacy z Litwy, i organizują spotkanie, podczas którego zastanowią się, czy w Ostrowcu zagraża wileńskim Polakom?

„Elektrownia w Ostrowcu, która jest budowana tuż przy litewskiej granicy, zagraża przede wszystkim wileńskim Polakom, więc to właśnie my musielibyśmy najbardziej sprzeciwiać się jej budowie. Niestety bardzo często nie ma nas tam, gdzie, moim zdaniem, musielibyśmy grać pierwsze skrzypce, wykorzystując chociażby ogromny potencjał kontaktów z Polską. Nie twierdzę, że inne, stricte polskie kwestie są mniej ważne, ale czy nie musiałoby nas być więcej właśnie na linii współpracy między obojga państwami, szczególnie w sprawach jednakowo ważnych dla wszystkich obywateli?” – powiedział portalowi zw.lt Grzegorz Miłoszewicz, prezes Polskiego Klubu Dyskusyjnego.

W trakcie spotkania zostaną poruszone następujące zagadnienia: Dlaczego ten projekt stanowi zagrożenie dla mieszkańców Litwy? Czy możemy jeszcze go zatrzymać? Czy Polska mogłaby się stać naszym strategicznym partnerem w walce z Ostrowcem? Jak się układa litewsko-polska energetyczna? Czy możemy mówić o polsko-litewskiej unii energetycznej? Jakie wyzwania w dziedzinie energetyki mają przed sobą Polska i Litwa?


Gośćmi dyskusji będą: Piotr Maciążek, redaktor naczelnym portalu 24.com, dr Adam Lelonek, prezes Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji i zastępca redaktora naczelnego portalu polukr.net oraz Jarosław , prezes Polsko-Litewskiej Izby Handlowej i były minister energetyki RL.

Dyskusja (w języku polskim) odbędzie się 2 maja, o godz. 19.30, w sali 305 Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76).


Kresy24.pl/zw.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Czy białoruska elektrownia w Ostrowcu zagraża wileńskim Polakom?

 1. SyøTroll Odpowiedz

  28 kwietnia 2017 w 13:29

  Tak samo jak ukraińskim ukraińskie czarnobyle

  • Darek Odpowiedz

   30 kwietnia 2017 w 21:05

   Bo to radziecka technologia, na szczęście najczęsciej wieje z zachodu… Ostrowiec pogrzebie białoruską gospodarkę co chyba było ukrytym celem Putina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *