Postawa obywateli Czech wobec ukraińskich uchodźców pozostaje stabilna. Ponad połowa czeskiego społeczeństwa zgadza się, że Ukraińcy powinni pozostać w swoim kraju, jednak większość jest przeciwna przyjęciu nowych uchodźców. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez organizację badawczą STEM.
Zaznacza się, że wsparcie społeczne dla uchodźców z Ukrainy w Czechach utrzymuje się na tym samym poziomie, co w marcu 2024 r. W czerwcu 2024 r. przedłużenie zezwoleń na pobyt uchodźców poparło 55% respondentów. Natomiast w czerwcu odpowiedzi „zdecydowanie przeciw” udzieliło 16% ankietowanych, podczas gdy w marcu było to 22%.
Wiadomo też, że w czerwcu 2023 r. 56% ankietowanych Czechów było za dalszym przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy, a 17% było kategorycznie przeciw. Ponadto 73% respondentów uważa, że Czechy powinny wspierać łatwiejsze przyciąganie Ukraińców na rynek pracy. Z kolei 61% osób uważa, że kraj powinien zadbać o to, aby do Czech nie napływali nowi uchodźcy.
Jednocześnie ponad połowa respondentów (59%) uważa, że państwo powinno dążyć do ograniczenia liczby ukraińskich uchodźców w Czechach. Wiadomo, że obecnie mieszka tam 370 tys. obywateli Ukrainy. Jednak 54% Czechów uważa, że kraj powinien zapewnić możliwość pobytu w Czechach tym obywatelom Ukrainy, którzy mają taką chęć.
„Wyjaśniam to w ten sposób, że ludzie inaczej postrzegają ukraińskich uchodźców, jeśli dążą do integracji zawodowej i językowej, to otwartość czeskiego społeczeństwa na nich jest duża, jednak niektórzy uważają, że niektórzy uchodźcy nie starają się wystarczająco integrować” – komentuje wyniki badań dyrektor STEM Jaromir Mazak.
Ponadto 73% osób uważa, że przybycie uchodźców z Ukrainy nie miało wpływu na ich życie. Jednak 17% twierdzi, że ich sytuacja osobista pogorszyła się wraz z przybyciem Ukraińców.
Wyniki badania wykazały, że Czesi spotykają się z Ukraińcami głównie w pracy, w szkole i w sklepach. Ci, którzy komunikują się z nimi niemal codziennie, są pozytywnie nastawieni do Ukraińców.
Obywatele Czech ocenili swój stosunek do Ukraińców w następujący sposób: „w większości pozytywne” – 24%; „niepewnie, jednakowo pozytywnie i negatywnie” – 41%; „w większości negatywne” – 17%; 18% nie miało praktycznie żadnego doświadczenia w kontaktach z Ukraińcami.
Również 28% respondentów przyznało, że bezpośrednio doświadczyło problemów lub konfliktów z udziałem Ukraińców.
Przypomnijmy, Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski zaproponował pozbawienie ukraińskich uchodźców płci męskiej świadczeń socjalnych. Uważa on, że w ten sposób mężczyźni będą zmotywowani do powrotu do ojczyzny. Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Andrij Sibiga poparł pomysł Sikorskiego.
Estonia zmieniła zasady zapewniania mieszkań uchodźcom z Ukrainy. Od 11 września rekompensata za czynsz przysługuje wyłącznie tym uchodźcom, którzy złożyli wniosek w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od otrzymania pierwszego zezwolenia na pobyt w kraju.
Opr. TB, stem.cz
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!