24 marca przypada 223. rocznica złożenia przez Tadeusza Kościuszkę na Rynku Głównym w Krakowie uroczystej przysięgi i ogłoszenia tym samym aktu powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja Kościuszkowska. W 2017 r. przypada też 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki.
Do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Roku Tadeusza Kościuszki zachęca prezydent Andrzej Duda. Upamiętniają one – jak podkreśla prezydent – jednego z największych polskich bohaterów narodowych oraz jednego z najżarliwszych orędowników wolności i godności każdego człowieka. „Proklamowany przez Sejm Rzeczypospolitej Rok Tadeusza Kościuszki jest okazją, aby w dwusetną rocznicę śmierci jednego z największych polskich patriotów i przywódców narodowych podkreślić ponadczasową aktualność wartości, które reprezentował” – napisał prezydent w liście na inaugurację Roku Tadeusza Kościuszki zamieszczonym na internetowej stronie prezydenckiej kancelarii.
Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Kościuszko był wszechstronnie wykształconym absolwentem Szkoły Rycerskiej i bohaterem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, a jego wiedza, doświadczenie i sumienność, a jednocześnie oddanie sprawie wolności, męstwo w walce o prawo narodów do samostanowienia, zyskały mu za oceanem ogromną wdzięczność i szacunek. Podczas insurekcji – podkreślił prezydent – Kościuszko zagrzewał do boju nie tylko synów szlacheckich rodów, ale też mieszczan i chłopów i był to przełomowy moment naszej historii. „To wtedy, pod buławą Naczelnika Kościuszki, w walce o wspólną Ojczyznę oraz o wspólne ideały wolności i społecznej solidarności, narodził się nowoczesny naród polski” – napisał prezydent.
„I choć Rzeczpospolita zniknęła wtedy z mapy Europy, pamięć o wojnie stoczonej w jej obronie przetrwała. Trwała wiara w odrodzenie Polski jako państwa niezależnego, silnego, rządzonego sprawnie i sprawiedliwie” – podkreślił prezydent pisząc, że nadzieja, która ożywiała uczestników insurekcji nie gasła także w kolejnych pokoleniach. „To ona pomogła nam odzyskać wolność w roku 1918. To ona umacniała nas podczas II wojny światowej, w okresie powstania antykomunistycznego i podczas zmagań z totalitarnym zniewoleniem. Bohaterstwo i determinacja uczestników insurekcji kościuszkowskiej oraz ich wodza po dziś dzień napełnia nas podziwem i dumą” – napisał prezydent. Podkreślił, że ufa, iż obchody Roku Tadeusza Kościuszki przypomną osobę i zasługi patrona naszej wolności. „Niech jego życie, myśl i dokonania staną się na nowo źródłem inspiracji dla Polaków oraz dla innych narodów, w historii których obecny jest bądź to sam generał Kościuszko, bądź to ideały, którym służył” – napisał prezydent, zachęcając do udziału w obchodach Roku Tadeusza Kościuszki.
Oficjalna inauguracja Roku Kościuszki odbywa się w piątek w Krakowie. W programie krakowskich obchodów Roku Kościuszki są inscenizacje historyczne, wystawy, konkursy, a także międzynarodowa konferencja naukowa. W całym kraju z okazji Roku Kościuszki planowane są wydarzenia, upamiętniające Naczelnika. Obchody objął patronatem Prezydent RP. Patronuje im również UNESCO.
„Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość. Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki” – głosi uchwała Sejmu ustanawiająca rok Kościuszki.
Kresy24.pl/prezydent.pl, dzieje.pl (PAP)
2 komentarzy
apud
24 marca 2017 o 13:10czym sie rozni insurekcja od powstania ?
SyøTroll
24 marca 2017 o 13:49Formalnie niczym. W przypadku powstania kościuszkowskiego stosuje się nazwę insurekcja, ponieważ wówczas, państwo polskie wciąż istniało.