Bruksela wesprze Litwę w kwestii zamknięcia elektrowni w Ignalinie

2 listopada 2017

Europejski komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich Günther zapewnił , że UE wesprze Litwę finansowo w kwestii zamknięcia elektrowni w Ignalinie, – informuje Radio znad Willi.

Po spotkaniu w Wilnie z komitetem ds. EU Günther Oettinger powiedział dziennikarzom, że obecnie oblicza, ile środków finansowych potrzeba będzie na zamknięcie siłowni. ,,Obecnie sprawdzamy sytuację i mamy większą jasność co do wysokości inwestycji i potrzebnego czasu na zamknięcie elektrowni. Jestem gotów stworzyć własną linię finansowania na następne wieloletnie perspektywy finansowe. Potrzebuję wsparcia moich kolegów, Parlamentu Europejskiego i Rady. Ale bądźcie pewni, że to będzie prawdziwe partnerstwo, ponieważ wiemy, że udźwignięcie tej kwoty przez Litwę i jej budżet byłoby niewłaściwe i niemożliwe. Mogę zapewnić, że dołożę wszelkich starań, żeby wesprzeć Litwę”- powiedział niemiecki polityk w Sejmie.


Oettinger podkreślił, że w kwestii finansowania Litwa otrzyma wsparcie zarówno w KE i RE.

Pierwszy reaktor ignalińskiej elektrowni został zamknięty w 2004 roku, drugi po pięciu latach. W 2011 roku planowano zamknięcie siłowni w 2029 roku, w następnym latach decyzję o zamknięciu przeniesiono na 2038 rok.


Na zamknięcie elektrowni z budżetu EU w latach 2014-2020 przeznaczono 450,8 mln euro, w 2007-2013 – 837,4 mln euro.

Warunkiem przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej było zobowiązanie do wycofania elektrowni z eksploatacji. Groziło to poważnymi komplikacjami w gospodarce energetycznej Litwy, bo dostarczała 90 proc. energii elektrycznej zużywanej w kraju. W wyniku negocjacji Unia zgodziła się pokryć koszty zamknięcia elektrowni i zrekompensować Litwie utratę energii dostarczanej przez elektrownię.

Kresy24.pl za zw.lt/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Bruksela wesprze Litwę w kwestii zamknięcia elektrowni w Ignalinie

  1. Darek Odpowiedz

    6 listopada 2017 w 09:16

    „W 2011 roku planowano zamknięcie siłowni w 2029 roku, w następnym latach decyzję o zamknięciu przeniesiono na 2038 rok.”

    Ten cytat oraz tytuł sugerują, że ta elektrownia jeszcze działa. Nie, została definitywnie wyłączona i po 2009r nie dostarczyła nawet kWh energii ektrycznej. Przedłuża się czas posprzatania po elektrowni, przesuneli go az o 10 lat co pociąga okreslone koszty. To jedna z wielu wad energetyki jądrowej, mocno niedoszacowany koszt likwidacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *