72 lata temu, 23 grudnia 1943 r. w Kamionce powstała wileńska, partyzancka wersja XVIII-wiecznej kolędy „Bóg się rodzi”. Jej słowa napisał na wigilijny partyzancki kominek 3 Wileńskiej Brygady AK „Szczerbca” Henryk Rasiewicz ps. „Kim”.
Utwór Franciszka Karpińskiego „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”, powszechnie znany jako kolęda „Bóg się rodzi”, powstał w Dubiecku nad Sanem na zamówienie księżnej marszałkowej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej (1736 – 1816).
Kolęda, wraz z innymi utworami składającymi się na „Pieśni nabożne”, zabrzmiała po raz pierwszy w 1792 r. w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. Powstała w okresie po pierwszym rozbiorze Polski, w czasie przygotowań do Sejmu Wielkiego. Nieprzypadkowo więc na zakończenie tej kolędy – napisanej w rytm poloneza, umieszczono zwrotkę: „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą, w dobrych radach w dobrym bycie, wspieraj jej siłę Swą siłą”.
W pierwszej połowie XIX wieku była powszechnie znana w całej Polsce, chociaż śpiewana była, w zależności od regionu, w różnych wariantach melodycznych.
„Wileńska” wersja (tekst w załączeniu) powstała 23 grudnia 1943 r. w Kamionce. Autorem był Henryk Rasiewicz”Kim”, który napisał też słynną pieśń „Na znojną walkę”, uważaną za nieoficjalny hymn 3 Wileńskiej Brygady AK (pod tekstem kolędy – nagranie poświęcone młodym wilniukom, którzy walczyli w Brygadzie ,,Szczerbca, i ich dowódcy kpt.Gracjanowi Frogowi)
Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony.
Treuga Dei – już ostatni
pocisk został wystrzelony.
Echo wystrzałów przestało
Grać morderczymi kulami,
By słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.
Spokój spłynął na świat cały,
Na jeziora, pola w lesie.
I armaty oniemiały,
A kolęda radość niesie.
Bomb lotnikowi nie stało,
Miasto zarzucił gwiazdami.
A słowo ciałem się stało,
I mieszkało między nami.
Podnieś rączkę, Boże Dziecię,
Pobłogosław ziemię całą.
Tyle smutku jest na świecie,
Miast kolędy łzy Cię chwalą.
I wejrzyj na Polskę całą,
Z więzieniami, obozami.
By słowo ciałem się stało,
I mieszkało między nami.
Kresy24.pl/Wilnoteka.lt
1 komentarz
józef III
24 grudnia 2015 o 17:20Chwała Bohaterom !