
Zdjęcie IPN/.straty.pl/straty-osobowe-robotnicy-przymusowi.html
Największe niemieckie firmy, w tym Siemens, BMW Group, Hugo Boss i Adidas, wydały wspólne oświadczenie w sprawie odpowiedzialności niemieckich firm za umacnianie władzy narodowych socjalistów pod przywództwem Adolfa Hitlera w pierwszej połowie XX wieku.
W oświadczeniu, opublikowanym przez niemieckie gazety Die Zeit, Süddeutsche Zeitung i Frankfurter Allgemeine Zeitung czytamy, że 8 maja jest dniem pamięci o 60 milionach zabitych na całym świecie i „dniem, w którym jesteśmy zobowiązani zadać sobie pytanie, jak to wszystko było możliwe”.
„Dojście narodowych socjalistów do władzy w 1933 r. nie byłoby możliwe bez porażki ówczesnych rządzących w polityce, armii, sądownictwie i gospodarce. Niemieckie firmy przyczyniły się do konsolidacji władzy narodowych socjalistów. Dążąc do własnych korzyści, wiele firm i ich przedstawicieli było zaangażowanych w ten proces. Dziś my, jako niemieckie firmy, bierzemy odpowiedzialność za zachowanie pamięci o zbrodniach ery nazistowskiej” – czytamy w oświadczeniu.
„Zbrodnie te przypominają nam, jak krucha jest demokracja i jak ważne jest, aby wciąż na nowo zdawać sobie z tego sprawę. <…> Demokracja żyje dzięki uczestnictwu – i niezgodzie. Niezbędne są zasady i odwaga. W 1933 r. i później zbyt wielu ludzi milczało, odwróciło się i zamknęło oczy. Z tego wynika nasza odpowiedzialność – za przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” – dodają autorzy.
Jak zauważa Die Zeit, z inicjatywą wydania wspólnego oświadczenia z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej zwrócili się do niemieckich firm szefowie Bayer, BASF, Evonik i Siemens. Stało się to po tym, jak w styczniu br. wzięli oni udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Oświadczenie zostało ostatecznie podpisane przez szefów 49 największych niemieckich firm.
Wśród nich są Adidas, BMW Group, Bosch, Deutsche Bahn, DHL Group, Hugo Boss, Henkel, Lufthansa Group, Mercedes Benz, Rheinmetall, Uniper, Volkswagen, Porsche i inne.
Jak przypomina portal wszystkoconajwazniejsze.pl, ponad 10 mln osób zmuszono do pracy na terenie III Rzeszy, w tym ok. 2,5 mln Polaków. Zmuszanie cudzoziemców do pracy było możliwe dzięki ścisłej współpracy między ówczesną niemiecką władzą a prywatnym przemysłem. Ponad 2000 niemieckich przedsiębiorstw czerpało korzyści materialne z pracy przymusowej.
zeit.de/Wszystko Co Najważniejsze
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!