• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 15 cze 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Białoruś

Bilans weekendu na Białorusi: Aresztowano 48 opozycjonistów i niezależnych dziennikarzy

13 mar 2017

48 opozycjonistów i niezależnych dziennikarzy aresztowano w miniony weekend za udział bądź relacjonowanie demonstracji, które odbyły się w różnych miastach Białorusi.

Od piątku do niedzieli odbywały się “Marsze oburzonych pasożytów” w Mołodecznie, Pińsku, Brześciu, Bobrujsku, Orszy i Rogaczewie. Jak donosi Radio Svaboda zarówno przed rozpoczęciem demonstracji, jak i po ich zakończeniu aresztowano uczestniczących w nich polityków, działaczy oraz dziennikarzy niezależnych mediów.

Orsza – 18 osób

12 marca po demonstracji przeciwko “dekretowi o pasożytach” w Orszy zatrzymano współprzewodniczącego Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Pawła Seweryńca i jego kierowcę Igora Nirmana. Milicja zatrzymała dziennikarkę Radia Svaboda Halinę Abakunczyk, fotografa agencji BelaPAN Andrieja Szawliuga i blogerkę Anastazję Piliuginę.

Zatrzymano też dziennikarzy Biełsatu. Operator stacji Aleksandr Borozenka został spisany – sporządzono protokół naruszenia porządku administracyjnego, a dziennikarka Jekatierina Bachwałowa, która próbowała uzyskać komentarz od aresztowanego Seweryńca została zatrzymana na wizji.

Przed rozpoczęciem akcji zostali zatrzymani dziennikarze “Naszej Niwy”, portalu “TUT.BY, “Narodnych Nowostiej Witebska” oraz agencji BelaPAN.

Również w Orszy zatrzymano działaczy: Igora Griszanowa, Wiktora Michasiewa, Jewgienija Oniszczenko oraz Wiktora Andriejewa. W sieciach społecznościowych informowano o zatrzymaniach innych aktywnych uczestników protestu, ale szczegółów informacji na razie nie ma.

Po zakończeniu marszu w Orszy zatrzymani zostali działacze społeczni z Gorek Andriej Jurkow i Walerij Kisielewicz.

Bobrujsk – 5 osób

Co najmniej cztery osoby aresztowano w nocy z 10 na 11 marca w Bobrujsku. Na komisariat trafili reżyser Maksim Bujnicki i Alieksiej Romanow. Zatrzymano też Maksima Lubinskiego i Olgę Awdiejczyk.
Przed marszem 12 marca zatrzymano Galinę Smirnową, szefową bobrujskiego oddziału niezależnych związków zawodowych REP i działaczkę Zjednoczonej Partii Obywatelskiej.

Kobryń – 2 osoby

Jak poinformowało CPC “Viasna”, 11 marca w drodze na protest do Brześcia zatrzymani zostali Alekasander Mech i Wasilij Andriejuk. Jeszcze w Kobryniu, gdzie mieszkają milicja zatrzymała samochód, którym jechali. Mundurowi oświadczyli opozycjonistom, że istnieje podejrzenie, że ich auto znajduje się na liście poszukiwanych, i zawieźli ich na najbliższy komisariat.

Brześć – 6 osób

W nocy z 10 na 11 marca milicja aresztowała 43-letniego Władimira Asinczenko. Mężczyzna został zatrzymany za rozpowszechnianie ulotek wzywających do udziału w zapowiadanym na niedzielę “Marszu niezadowolonych” w Brześciu.

Również w godzinach wieczornych 10 marca zostali ponownie aresztowani trzej anarchiści, którzy odsiedzieli już kilkudniowe wyroki za udział w marszu 5 marca: Andriej Deniuszkin, Rusłan Chalikow, Dmitrij Lewczuk. Rankiem 12 marca aresztowani zostali też blogerzy Dmitrij Gorbunow i Siergiej Pietruchin.

Łuniniec – 3 osoby

Na stacji kolejowej w miejscowości Łuniniec prewencyjnie zatrzymano działaczy z Mikaszewicz Leonida Dubonosowa, Witalija Kolasiuka i Aleksandra Niewdacha.

Mołodeczno -15 osób

10 marca, po “Marszu nie-pasożytów” w Mołodecznie zatrzymano 15 osób, w tym przewodniczącego Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatolija Labiedźkę, przewodniczącego Ruchu “O Wolność!” Jurija Gubarewicza, współprzewodniczącego Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Witalija Rymaszeuskiego, działacza Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego Olgę Kowalkową, dziaacza ZPO Denisa Krasoczkę, dziennikarza BelaPAN Siergiej Korolewicza (został zwolniony w godzinach wieczornych).

W sobotę zatrzymani stanęli przed sądem. Dostali od 5 do 15 dni aresztu lub grzywny w wysokości ok. 1000 rubli (2000 zł).

Białoruskie protesty przeciwko dekretowi prezydenta Alaksandra Łukaszenki, nakazującemu uiszczanie specjalnego podatku osobom, które nie pracowały co najmniej 183 dni w ciągu roku rozpoczęły się 17 lutego.

Centrum Praw Człowieka “Viasna” wydało w sobotę oświadczenie, w którym wzywa władze Białorusi do “natychmiastowego zaprzestania prześladowania obywateli za realizację prawa do pokojowych protestów i wyrażenia swoich poglądów”.

Kresy24.pl/charter97.org

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Liderka białoruskiej opozycji wzywa Federalnego Prokuratora Generalnego Niemiec do wszczęcia procesu karnego przeciwko ŁukaszenceLiderka białoruskiej opozycji wzywa Federalnego Prokuratora Generalnego Niemiec do wszczęcia procesu karnego przeciwko Łukaszence Default ThumbnailBiałoruska przedwyborcza rzeczywistość: OMON na ulicach Mińska, pałowanie i setki zatrzymanych (WIDEO) K24Edward Lucas: Zachód musi się teraz skoncentrować na Białorusi
  • Tagi
  • anarchiści
  • białoruska opozycja
  • Biełsat
  • bloger
  • Bobrujsk
  • Brześć
  • Charter97
  • dekret
  • dziennikarz
  • Kobryń
  • Łuniniec
  • milicja
  • Mołodeczno
  • opozycja
  • Orsza
  • Pińsk
  • protesty
  • Radio Svoboda
  • reżim
  • reżyser
  • Sąd Konstytucyjny
  • Viasna
  • wiec
  • Witebsk

4 komentarzy

  1. Irek
    13 marca 2017 o 20:40 Odpowiedz

    mnich dał głos i wygłosił kacapskie mądrości

    1. Polak z Białorusi
      14 marca 2017 o 09:01 Odpowiedz

      Witam Państwo! Ostatnio zastanawiam się, dla czego na tym portalu tak wiele trollików i zwolenników “ruskogo mira”. Wnioskuję, że inwazja agentów wpływu na Polskę jest na tyle potężna, na ile to pozwolają Polacy. Z kolei Polacy pozwolają na tyle, na ile są poglądy proimperko-prorosyjskie,czyli, wciąż nie mogą , ( albo nie chcą uwierzyć) w krwiożerność reżymu moskiewskiego, w bycie wojny rosyjsko-ukraińskiej na Donbasie, wciąż wierząc w wojnę obywatelską-ukraińską. I to mimo powszechnego dostępu do informacji prawdziwej obiektywnej. Ktoś powiedział, módlci się, żeby kacapy wszystkich narodów nie pogodzili. I do tego się dąży. Agenty wpływu-trolliki wrzucają kłamliwe informacje,prowokując ludzi do błędnych dyskusji. Wzniecają nieporozumienia w dziedzinie historycnej( tym powinni zajmować się historyki) , tym rozdzielając jedność Polaków i Ukraińców przeciw niebezpieczeństwu “ruskogo mira”. Czyli, “podzielaj i rządzi”.Trolliki wciąż prowokują na niepotrzebne i szkodliwe dyskusji, i wielu tym prowokacjam ulega,jednocześnie odsłoniając bardzo “niepięknę dzieje w przeszłej historji Polsko-Ukraińskiej”, jednakże przysłaniając historję Polsko-Rosyjskie i Ukraińsko-Rosyjskie, odbielając Krwiożerczą ideologie “ruskogo mira”,genocyd narodów, idei Związku Radzieckiego, Komuny Lenina. Bardzo często usprawiedliwiają złoczyństwa ZSRR w taki sposób- no, przecież nie wszystko było tak źle przy ZSRR!Coś i niemało było zrobiono i dobrego!Ależ, moim zdaniem, nie można szukać dobrego w Antyludzkiej ideologii. Zapraszam wszystkich nieobojętnych do dyskusji.Trollików proszę ignorować. Wszystkim życzę Dobra i Pokoju. Pozdrawiam

      1. Irek
        14 marca 2017 o 14:47

        z jakich okolic jesteś Polaku z Białorusi?

  2. mich
    13 marca 2017 o 11:27 Odpowiedz

    tak niezalezni sosros płaci za destabilizacje i chce zeby ruski kolejny kraj zajeły

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Gotycka cerkiew? Jak to tak? Ruski mir chce, by legła w gruzach!

Gotycka cerkiew? Jak to tak? Ruski mir chce, by legła w gruzach!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja