Na rowerze z muzyką – koncerty Stanisława Łopuszyńskiego w ramach „Białystok–Tallin Tour 2023” na Litwie, Łotwie i w Estonii właśnie startują!
Stanisław Łopuszyński „Stanley” to znany wileńskiej publiczności polski klawesynista i pianista, który wraca na Litwę już w lipcu, gdzie w ramach muzyczno-sportowej inicjatywy „Białystok–Tallin Tour 2023“ zagra pięć koncertów.
„Białystok–Tallin Tour 2023” jest autorskim połączeniem wielu aspektów życia społecznego – kultury, muzyki, sportu, integracji, historii, turystyki i dyplomacji. Tegoroczna edycja jest północno-wschodnim odzwierciedleniem projektu „Zamość–Odessa Tour 2021”, który Stanisław Łopuszyński zrealizował w czerwcu i lipcu 2021 roku. Przemierzając trasę z Zamościa do Odessy na rowerze zagrał 12 charytatywnych recitali i koncertów na terenie Polski, Ukrainy oraz Mołdawii.
Stanisław Łopuszyński „Stanley” – urodzony w 1993 r. w Lille we Francji kompozytor, klawesynista i pianista. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Lilianny Stawarz. Nagradzano go na wielu konkursach w Polsce i poza jej granicami. Współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie. W czasie swojej kariery zagrał ponad 300 koncertów z różnorodnym repertuarem. Wielokrotnie występował z recitalami solowymi i w duetach. Jest jedynym klawesynistą w Polsce, który w swoim repertuarze posiada koncert jazzowy na klawesyn i orkiestrę. Wykonuje muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu, impresjonizmu, współczesną i piosenkę aktorską, poezję śpiewaną oraz jazz, improwizację i muzykę filmową.
Artysta jest również aktywnym wolontariuszem, który od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przejechał ponad 80 tys. kilometrów wożąc pomoc dla ludności cywilnej z miejscowości przy linii frontu i biorąc udział w ewakuacji rannych oraz cywilów, którzy sami nie mogli wydostać się ze strefy walk.
W ramach „Białystok–Tallin Tour 2023” artysta przez 23 dni pokona na rowerze setki kilometrów jednocześnie grając 14 koncertów w 4 krajach.
„Stanley” rozpoczął swoją trasę z Białegostoku, gdzie 29 czerwca br. o godz. 18:00 w Galerii Sleńdzińskich wykona Recital Inauguracyjny. W Polsce wystąpił także w Augustowie i Krasnogrudzie koło Sejn.
Na Litwie zagra w Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu, siedzibie Związku Pisarzy Litwy w Wilnie, kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Podbrodziu, Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Mejszagole i Muzeum Regionalnym SĖLA w Birżach.
Na łotewskim odcinku rajdu muzyczno-rowerowego odbędą się koncerty w Dyneburgu, Rzeżycy i Rydze.
Natomiast w Estonii artysta wystąpi w Kabli, Parnawie i Tallinie, gdzie 21 lipca br. zagra Koncert Finałowy.
Do projektu „Stanley” zaprosił wokalistkę Dorotę Sacewicz, z którą 1 lipca br. w Augustowie wykonał Recital Piosenki. Muzyka, którą publiczność usłyszała pochodzi z baroku, klasycyzmu, romantyzmu oraz XX wieku. Zabrzmiał również jazz oraz improwizacje.
Na zaproszenie artysty 4 lipca br. w Wilnie wystąpi Justyna Stankiewicz, która wzbogaci wydarzenie swoim wokalem. Wspólnie wykonają: „Jeszcze w zielone gramy“ (sł. Wojciech Młynarski, muz. Jerzy Matuszkiewicz), „W słowach ślad tylko został“ (sł. Jeremi Przybora, muz. Jerzy Wasowski) oraz „Beauštanti aušrelė“ (M.K. Čiurlionis).
Stanisław Łopuszyński wszystkie koncerty wykona pro bono na klawesynie, fortepianie i organach, a równolegle do jego trasy będzie transportowany jego klawesyn.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Koncerty oraz śledzenie relacji z trasy możliwe jest na Instagramie muzyka Stanisława Łopuszyńskiego: @stanleylopuszynski.
Plan koncertów „Białystok–Tallin Tour 2023”:
- 29 czerwca – Białystok: Koncert Inauguracyjny. Galeria Sleńdzińskich, godz. 18:00;
- 30 czerwca – Augustów: Państwowa Szkoła Muzyczna im. Emila Młynarskiego, godz. 19:00;
- 1 lipca – Krasnogruda: Dworek Czesława Miłosza, godz. 17:30;
- 3 lipca – Zatrocze: Pałac Tyszkiewiczów, godz. 18:00;
- 4 lipca – Wilno: siedziba Związku Pisarzy Litwy, godz. 18:00
- 6 lipca – Podbrodzie: kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin, godz. 21:00;
- 7 lipca – Mejszagoła: Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Mejszagole, godz. 17:00;
- 9 lipca – Dyneburg: Dom Polski, godz. 16:00;
- 10 lipca – Rzeżyca: Państwowe Gimnazjum Polskie w Rēzekne, godz. 18:30;
- 12 lipca – Birże: Muzeum Regionalne SĖLA, godz. 18:00;
- 15 lipca – Ryga: Park Nordeķu, godz. 19:00;
- 17 lipca – Kabli: Kabli Ait, godz. 20:00;
- 18 lipca – Parnawa: kościół pw. Św. Jana Apostoła, godz. 18:00;
- 21 lipca – Tallin: Koncert Finałowy. Katedra pw. Św. Piotra i Pawła, godz. 19:30.
Projekt wspierają: Instytut Polski w Wilnie, Ambasada RP w Rydze, Ambasada RP w Tallinie, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, Instytut Polonika, Polski Teatr Studio, Związek Pisarzy Litwy oraz Klub Pisarzy, miasto Podbrodzie, Muzeum Regionalne w Birżach, a także wiele innych fundacji i instytucji polskich, litewskich, łotewskich oraz estońskich.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!