Białoruska uczelnia w Wilnie na warunkach specjalnych

18 maja 2018

Litewski w czwartek zezwolił na wyłączenie uczelni działających w warunkach emigracyjnych spod ogólnego ustawodawstwa. W ten sposób uratował działający w Wilnie (EUH), któremu groziło zamknięcie.

Jak podaje portal zw.lt, odpowiednią nowelizację ustawy poparło 91 posłów w 141-osobowym Sejmie, nikt nie głosował przeciwko, dwóch wstrzymało się od głosu. Zmiana w ustawie polega na wyłączeniu uniwersytetów działających w warunkach „emigracyjnych” spod ustawodawstwa ogólnego


EUH  na uchodźstwie to uczelnia uchodząca za kuźnię białoruskich elit narodowych, z którym opozycyjnie nastawiona inteligencja od zawsze wiązała nadzieje

W 2004 roku z powodów politycznych EHU przeniósł się z Mińska do Wilna. Studiują tu głównie młodzi , którzy ze względu na swoje poglądy nie mogą studiować na Białorusi. Pod koniec ubiegłego roku placówka po raz kolejny nie przeszła ewaluacji. Poprzednią negatywną ocenę uniwersytet otrzymał w 2014 r.


Na początku stycznia Litwy Saulius oznajmił, że jeżeli uczelnia nie poprawi wyników nie tylko dotyczących procesu nauczania, ale też zarządzania, zostanie zamknięta w 2019 r.

Przyjęta w czwartek nowelizacja, inicjatorem której był m.in. szef litewskiego MSZ Linas Linkevičius, przewiduje możliwość uczelniom działającym na przymusowej emigracji ustalania specjalnych kierunków studiów i kryteriów ocen.

Dotychczas wszystkie działające na Litwie obowiązywały takie same prawa i zasady funkcjonowania.

Europejski Uniwersytet Humanistyczny to prywatna uczelnia powołana w Mińsku w 1995 roku. Przetrwała 9 lat, do 2004 roku, gdy Łukaszenki nakazał jej zamknięcie. Wypędzony z kraju w 2005 – znalazł schronienie w Wilnie. Obecnie studiuje tu 800 osób, z których 95 proc. stanowią Białorusini.

Uczelnia utrzymuje się ze środków Unii Europejskiej, rządu Litwy i organizacji działających w USA i Niemczech.

Kresy24.pl/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Białoruska uczelnia w Wilnie na warunkach specjalnych

 1. pero Odpowiedz

  20 maja 2018 w 21:45

  Bo Litwa i Białoruś to jedno i to samo. Litwa to dawna Żmudź,
  Białoruś tyo dawna Litwa. W Polsce to by były na przykład:Kujawy i Mazowsze

  • Miranda Odpowiedz

   20 maja 2018 w 21:49

   To jest właśnie coś w tym rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *