Białorusini z Naroczy wspominają Marię Kaczyńską

22 sierpnia 2017

W niedzielę 20 sierpnia,  w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w Naroczy odprawiona została msza w intencji śp. pierwszej damy RP Marii Kaczyńskiej z okazji 75. rocznicy jej urodzin. To w tym kościele w 1942 r. Maria Kaczyńska, z domu , została  ochrzczona.

Msza święta została odprawiona za pokój duszy Marii Kaczyńskiej dokładnie w przeddzień 75. rocznicy jej urodzin. We mszy uczestniczyli mieszkańcy oraz przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego w Mińsku. Wśród wiernych, którzy uczestniczyli w nabożeństwie byli ludzie, którzy pamiętają rodzinę późniejszej Pierwszej Damy Polski. Wśród nich była Teresa Żełubowska, dla której są to z dzieciństwa. Z kolei pani Irena nie kryła wzruszenia faktem, że Maria Kaczyńska pochodziła z jej rodzinnego miasteczka.


Jak powiedział Polskiemu Radiu  dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Mateusz Adamski, w Machowie w dawnej gminie , czyli w dzisiejszej Naroczy odnaleziono miejsce, gdzie stała leśniczówka, w której pierwsze miesiące życia spędziła Maria Kaczyńska z domu Mackiewicz.

To Adamski odnalazł to miejsce i pokazał je dziennikarzom i dyplomatom. Obecnie po leśniczówce pozostały resztki fundamentów, schodów i fragmenty piwnicy.


– To jest ta kępa na środku leśnej polany – mówił Mateusz Adamski.

Jak powiedział dyplomata, w odnalezieniu domu rodzinnego Marii Kaczyńskiej pomógł mu białoruski przedsiębiorca i działacz społeczny Źmicier Winahradau.

– Ja tu znam ludzi starszych w Kobylniku. Zacząłem z nimi rozmawiać. Oni dokładnie opowiedzieli, jak znaleźć. Trzeba było trochę pochodzić, ale znaleźliśmy – mówił Winahradau.

– Maria Mackiewicz urodziła się 21 sierpnia 1942 r. w leśniczówce w Machowie w dawnej gminie Kobylnik, czyli w dzisiejszej Naroczy. Została ochrzczona w tym kościele – przypomniał odprawiający mszę parafii św. Andrzeja Apostoła w Naroczy.

Jak powiedzieli PAP opiekujący się kościołem w Naroczy księża, nie zachowały się księgi parafialne świątyni z 1942 r.

– Udało nam się potwierdzić w parafii św. Bernarda w Sopocie, gdzie śp. prezydent i Maria Kaczyńska brali ślub, że jako miejsce chrztu Maria Kaczyńska podała właśnie parafię Kobylnik na terytorium dzisiejszej Białorusi – powiedział Adamski. Chrzest miał miejsce we wrześniu 1942 r.

Niedługo potem Mackiewiczów wraz z malutką Marią wyjechała z Kobylnika do Wilna, a w 1945 r. do Człuchowa. Historię tę opisuje Barbara Stanisławczyk w książce „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska…”.

– Będziemy zabiegać o to, by w kościele w Naroczy dokonać upamiętnienia śp. Marii Kaczyńskiej przez umieszczenie tu tablicy pamiątkowej – powiedział RP na Białortusi Konrad .

Kresy24.pl/PAP/radiozagranica.pl/AB

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Białorusini z Naroczy wspominają Marię Kaczyńską

  1. sole Odpowiedz

    22 sierpnia 2017 w 11:41

    jezioro Narocz na północy Białorusi leżało w granicach Rzeczpospolitej i było największe w przedwojennej Polsce. Byłam tam w 2005r, wtedy zaskoczył nas brak choćby jednego jachtu na tak ogromnym jeziorze, może teraz już się to zmieniło. W lasach nad jeziorem jest dużo betonowych, wielkich hoteli pobudowanych w minionych czasach, które nie bardzo pasują architektonicznie do tego miejsca. Nie wiedziałam, że stamtąd pochodziła Pierwsza Dama.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *