Wspieranie Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie nie może być postrzegane jako wsparcie dla demokracji i praw człowieka na Białorusi, gdyż działalność kierownictwa EUH dyskredytuje te wartości. Ponad 50 przedstawicieli białoruskich intelektualistów wydało oświadczenie w sprawie wyboru nowego rektora EUH w Wilnie.
„Chociaż wybory rektora EUH uznano za zakończone, z ich rezultatem zgodzić się nie sposób. Trwający wiele miesięcy proces pozbawiony był przejrzystości, towarzyszyły mu skargi kandydatów i niedające się przewidzieć zmiany reguł gry. Kierownictwo EUH w sposób ostentacyjny ignorowało stanowisko społeczności akademickiej i studenckiej, stowarzyszenia absolwentów i białoruskiego społeczeństwa.
Los uniwersytetu znalazł się w rękach człowieka, który nigdy nie zajmował się nie tylko sprawami Białorusi, ale nawet nie zna sytuacji w naszym kraju ani w regionie. Przy jego czynnym udziale podejmowane były represyjne działania wobec oponentów, dokonała się dyskredytacja europejskich wartości akademickich.
Instytucja, która początkowo zorientowana była na edukacji nowej generacji świadomych obywateli niezależnego kraju, w konsekwencji wyszła poza obszar interesów i wpływu społeczności demokratycznej Białorusi” – brzmi treść oświadczenia.
Autorzy podkreślają, że z nowym kierownictwem, EUH „przekształca się w uniwersytet typu kolonialnego, w projekt komercyjny, w którym Białorusini wykluczani są z udziału w kluczowych decyzjach”.
„W związku z tym, uznaliśmy za konieczność poinformowania, że w obecnym swoim kształcie EUH nie daje żadnego powodu, by nadal traktować go jak projekt białoruski. Wsparcie tej uczelni nie może być postrzegane jako wsparcie dla demokracji i praw człowieka na Białorusi, gdyż działalność kierownictwa EUH dyskredytuje te wartości.
Wzywamy społeczeństwo obywatelskie na Białorusi, by niezwłocznie podjęło praktyczne kroki dla stworzenia skutecznego konkurencyjnego Uniwersytetu Narodowego, w którym europejskość będzie zasadą istnienia, białoruskość – strategicznym wyborem, a Białoruś – unikalnym źródłem dla badań.
Zasadą działalności nowej uczelni powinno być nie „Więcej Białorusinów w Europie”, ale „Więcej Europy na Białorusi”.
Oświadczenie podpisało ponad 50 przedstawicieli białoruskiej inteligencji, czołowi politycy opozycji, działacze kultury i sztuki. Wśród nich przedstawiciele polskiej mniejszości na Białorusi; Tadeusz Gawin, Andżej Poczobut, Andżelika Borys, Wiktor Szałkiewicz.
Kresy24.pl
1 komentarz
Paweł
5 maja 2015 o 14:00Uważam, że w Polsce powinien stanąć pomnik Bułak-Bałachowicza. Pomniki powinny przypominać o ludziach i o zdarzeniach, o których warto pamiętać, a Stanisław Bułak-Bałachowicz to ktoś, o kim warto pamiętać, zwłaszcza dzisiaj. To bohater Białorusi i Polski.