W Witebsku rozpoczął działalność pierwszy na Białorusi kolel, instytut religijnych studiów talmudycznych i literatury rabinicznej przeznaczony dla mężczyzn. Inicjatorem jego powołania jest tamtejsza wspólnota „Dom Izraela”.
W Witebsku otwarto pierwszy kolel dla dorosłych Żydów, w którym za darmo będą studiować Torę, poznawać tajniki Kabały i sensu życia, pisze portal tut.by. Inicjatorem projektu jest lokalna społeczność religijna „Dom Izraela”, na czele której stoi znany biznesmen, przewodniczący zarządu największej na Białorusi prywatnej sieci aptek, Leonid Tomczyn. W 2017 roku, przy jego jego udziale zbudowano w Witebsku pierwszą od czasów rewolucji synagogę.
Kolel nie posiada oficjalnego statusu placówki edukacyjnej, ale nazywany jest często „uniwersytetem judaizmu”. Takie instytucje pojawiły się przy społecznościach żydowskich około 150 lat temu. Prawo uczęszczania do nich mieli wyłącznie mężczyźni, którzy łączyli pracę, życie rodzinne i rozwój duchowy.
Teraz w Witebsku na studiowanie Tory,Talmudu, innej lektury rabinicznej zezwolono nie tylko żonatym mężczyznom, ale również kawalerom. Ponadto nic się nie zmieniło.
Nauka w witebskim kolelu jest bezpłatna, a zajęcia będą się odbywać trzy razy w tygodniu po dwie godziny. Do pierwszej grupy zapisało się kilkunastu mężczyzn, na razie nabór prowadzony jest w Witebsku, ale w przyszłości białoruscy Żydzi będą mogli przybywać tam z całej Białorusi.
— Studiowanie Tory jest świętym obowiązkiem Żyda. Witebska społeczność judaistyczna ma obowiązek pomóc ludziom w wypełnieniu tego przykazania. Do naszej synagogi przychodzi coraz więcej osób, ale wielu nie rozumie kanonów i modlitw, wykonuje działania bez zrozumienia ich istoty. Ideą kolelu jest umożliwienie dorosłemu, niezależnie od statusu społecznego, pogłębienia wiedzy o religii, kulturze i zrozumieniu ich mądrości i sensu. Studenci będą mogli zastosować tę wiedzę w swoim życiu- skomentował Malkiel Gorgodze, naczelny rabin witebskiej synagogi.
Wyjaśnił, że zajęcia odbywać się będą w nowej witebskiej synagodze „Namiot Dawida”. Każdy wykład będzie poświęcony odrębnej części Tory lub innym ważnym zagadnieniom. Dużą wagę przywiązywać się będzie do halachy, czyli wykładni Prawa Mojżeszowego (Tory), ukazującej jak stosować Prawo do konkretnych sytuacji w życiu społecznym i rodzinnym Żyda. Studenci zapoznają się z kanonami Kabały przybliżające duchową istotę kultury żydowskiej.
Organizator zapewnia, że poziom wykształcenia studentów i znajomość języka hebrajskiego w początkowej fazie nie mają znaczenia.
Zgodnie z tradycją, w witebskim kolelu będzie obowiązywała ścisła kontrola nad obecnością na zajęciach. Najlepsi studenci po sesji egzaminacyjnej otrzymają stypendium, które ma być rekompensata za ewentualną utraty zarobków w czasie nauki.
W przyszłości w Witebsku ma powstać kolel dla kobiet.
Kresy24.pl/tut.by/bab
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!