Białoruś wycofuje się z administracyjnego regulowania cen

13 stycznia 2016

ceny

Białoruskie władze odkryły istnienie prawa popytu – podaży i postanowiły odejść od zasady sprawiedliwego podziału dóbr. 11 stycznia Rada Ministrów podjęła uchwałę, na mocy której uwolnione zostały ceny na podstawowe produkty żywnościowe.

Ceny na chleb, mięso jajka, żywność dla dzieci nie jest już regulowana przez państwo. Władze Białorusi postanowiły wycofać się z odgórnego regulowania cen.


„Zważywszy na szeroką gamę produktów występujących w różnych segmentach cenowych na rynku oraz konkurencję wśród producentów, nie ma obecnie potrzeby regulacji cen wielu produktów spożywczych (chleb, mięso, jaja, nabiał, żywność dla dzieci) na zasad” – informuje służba prasowa Rady Ministrów.

Regulacja cen na niektóre produkty spożywcze będzie wprowadzona jeśli okaże się to konieczne, w celu uniknięcia znacznych podwyżek cen podczas analizy sytuacji na rynku żywności i na czas określony, przy czym nie dłuższy niż 90 dni w ciągu jednego roku.


Na mocy dekretu znosi się także regulację taryf na szereg usług. Na przykład, przestają obowiązywać taryfy na obowiązkowe badania profilaktyczne obywateli, ponieważ koszty za ich przeprowadzenie ponoszą głównie podmioty gospodarcze.

Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *