„Mamy nadzieję, że w przyszłości będą realizowane wspólne projekty, dzięki którym dowiemy się o naszej wspólnej przeszłości, postaciach historycznych, którzy przyczynili się do chwały Białorusi i Polski – zapowiedział wiceminister Sportu i Turystyki RB Czesław Szulga, po spotkaniu polsko-białoruskiej grupy roboczej ds. turystyki.
Przedstawiciele resortów Sportu i Turystyki uzgodnili, że będą aktywniej promować wspólne marki turystyczne, chodzi o Puszczę Białowieską i Kanał Augustowski.
Ponadto Polska i Białoruś zamierzają przyciągnąć turystów zabiegając o organizację wycieczek mieszanych. „Dotyczy to przede wszystkim gości z zagranicy, szczególnie z Azji Południowo-Wschodniej. Jeżeli turyści z Chin, Korei Południowej, Japonii, przyjeżdżają do Polski, mogliby rozszerzyć podróż odwiedzając Białoruś””- powiedział wiceminister.
W roku 2013 roku, liczba polskich turystów na Białorusi wzrosła o prawie 20 procent w porównaniu z rokiem 2012, eksport usług turystycznych również wzrósł o prawie 20 procent.
„Największy problem polega na tym, że Białoruś jest odwiedzana głównie przez mieszkańców Polski wschodniej, oznacza to, że nasze możliwości turystyczne są niedostatecznie reklamowane w zachodniej części kraju. W związku z tym, w przyszłości planujemy wziąć udział w poważnej wystawie turystycznej w Poznaniu, chcemy opowiedzieć o naszym potencjale turystycznym” – powiedział Czesław Szulga.
Liczba białoruskich turystów w Polsce z roku na rok jest coraz wieksza, w minionym roku wzrosła o ponad 10 procent – zauważyła wiceminister Sportu i Turystyki RP Katarzyna Sobierajska.
Mówiąc o reputacji białoruskich turystów, pani wiceminister podkreśliła, że Białorusini, to wspaniali turyści, i Polacy zawsze cieszą się widząc ich u siebie w kraju.
„Teraz Białorusini zajmują trzecie miejsce w rankingu odwiedzających nasz kraj– po Niemcach i Ukraińcach”.
Po spotkaniu polsko-białoruskiej grupy roboczej odbyła się prezentacja polskiej turystyki.
Jak wyjaśnia Katarzyna Sobierajska, priorytetowe kierunki rozwoju turystyki w Polsce to turystyka rowerowa, medyczna i biznesowa.
W przyszłym roku analogiczna prezentacja białoruskiej branży turystycznej odbędzie się w Polsce.
Kresy24.pl/belta.by
1 komentarz
eses
6 listopada 2014 o 16:20Dopóki będą wizy na zaproszenia albo vouczery (+ podbicie w KGB że się dotarło – bo w przypadku braku sztraf przy powrocie) – to nie ma szans na rozruszanie tego interesu. Podobnie w drugą stronę – załatwianie wizy dla Białorusina to problem – udawadnianie że się zarabia odpowiednią kwotę + pełna odpowiedzialnośc finasowa za zaproszonego – to wszystko jakieś relikty PRL-u.