16 najcenniejszych cennych dzieł sztuki, w tym liczące 1400 lat bizantyjskie ikony, przechowywane dotąd w Narodowym Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie, będą teraz magazynowane i prezentowane w Luwrze. To pozwoli im bezpiecznie przetrwać wojnę – poinformował portal france24.com.
Luwr (Musée du Louvre) to dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki, jedno z największych i najczęściej odwiedzaną muzeów tego typu na świecie.
Jak poinformowała Olha Apenko-Kurowec, kuratorka z Muzeum Chanenków, obecnie pracująca w Luwrze:
„Najcenniejsze dzieła sztuki ewakuowane potajemnie z Kijowa przez kilka miesięcy przechowywane były w nieujawnionym miejscu. Pochodzące z klasztoru położonego u podnóża góry Synaj ikony wielokrotnie ukrywane były przed różnymi dziejowymi zawirowaniami. Na świecie pozostało ich zaledwie kilkanaście, w tym cztery, które właśnie trafiły do Luwru. […]
To nie tylko ukraińskie skarby czy bizantyjskie dziedzictwo. Są one również niezwykle ważne dla światowego dziedzictwa”.
Akcja ratowania 16 wybranych dzieł, wspierana finansowo przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Ochrony Dziedzictwa w Strefach Konfliktów (ALIPH), została oficjalnie zainicjowana podczas wizyty na Ukrainie francuskiej minister kultury Rimy Abdul Malak w lutym tego roku, a wybrane obiekty były eskortowane przez wojsko podczas podróży przez Polskę i Niemcy na początku maja.
Ewakuacja dzieł sztuki z Muzeum Chanenków w Kijowie była koniecznością – zostało ono w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę uszkodzone w wyniku nalotu. Wymagające niezwykłej delikatności przetransportowanie cennych dzieł wymagało zachowania absolutnej tajemnicy przez wszystkie zaangażowane w to osoby i instytucje.
Wśród ikon, które przez Polskę i Niemcy trafiły do Luwru, jest również między innymi mikromozaika ze złotą ramę przedstawiająca Świętego Mikołaja, pochodząca prawdopodobnie z Konstantynopola, wykonana tamże na przełomie XIII i XIV wieku. Jest to jedno z około 50 takich dzieł na świecie!
Dyrektor Luwru Laurence des Cars poinformowała, że od 14 czerwca do 6 listopada w muzeum w paryskim Luwrze będzie można oglądać dzieła sztuki ewakuowane z Ukrainy. Wystawa ikon bizantyjskich, zatytułowana „Pochodzenie świętego obrazu”, będzie zapowiedzią otwarcia w 2027 roku w Luwrze działu Sztuki Bizantyjskiej i Chrześcijaństwa Wschodniego.
RES na podst. france24.com; PAP
1 komentarz
PI Grembovitz
23 czerwca 2023 o 01:58Świadomość
Przetrwanie
Realizm
Sztuka
Wolność