W związku z beatyfikacją Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów, Ambasada RP oraz Instytut Polski w Wilnie zapraszają w niedzielę 10 września 2023 r., o godz. 13:00, na Mszę Świętą w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Wilnie oraz do zapoznania się z wystawą plenerową „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Rzeszowie.
Wystawa przedstawia losy, wydawałoby się zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którzy potrzebowali pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili. Na wystawie prezentowane jest kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Część z nich została opublikowana po raz pierwszy.
Ekspozycja „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” do 8 października prezentowana będzie na dziedzińcu kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Wilnie (ul. Antokolska 1).
Podczas wojny Józef i Wiktoria Ulmowie przyjęli pod swój dach ośmioosobową grupę prześladowanych Żydów należących do dwóch rodzin: Szallów i Goldmanów. Tuż przed świtem, 24 marca 1944 r., do Markowej nadjechali niemieccy żandarmi, stacjonujący w Łańcucie. Na poddaszu domu rodziny Ulmów znaleźli ukrywających się Żydów. Rozległy się strzały. W ciągu kilkunastu minut z rąk żandarmów zginęli wszyscy członkowie rodziny: Józef Ulma, jego żona Wiktoria będąca w
zaawansowanej ciąży, ich sześcioro dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franio, Antoś, Marysia oraz wszyscy ukrywający się Żydzi. Przyczyną odkrycia kryjówki ukrywających się Żydów prawdopodobnie był donos złożony przez policjanta Włodzimierza Lesia; denuncjator został za to ukarany śmiercią przez polskie podziemie.
W roku 1995 Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W roku 2016 w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady. Od roku 2018, w rocznicę tragicznych wydarzeń w
Markowej – 24 marca – decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
RES
1 komentarz
Juan Eduardo
14 września 2023 o 00:17FELICITACIONES POR LA BEATIFICACIÓN Y CANONIZACIÓN DE ESTA FAMILIA ULMA, POR DEFENSA DE LA VIDA Y LA DIGNIDAD HUMANA. DEFENSA DE SERES HUMANOS DE ORIGEN JUDÍO.ESPERAMOS QUE ESTA CAUSA CANÓNICA DE BEATIFICACIÓN Y CANONIZACIÓN NO SEA MOTIVO DE DESATAR UNA CAMPAÑA DE ATAQUES AL PUEBLO ALEMÁN, QUE NO TUVO PARTICIPACIÓN EN ESTOS ESPANTOSOS ACTOS . ES DECIR, HAY QUE RECONOCER QUE EL HOLOCAUSTO, LA SHOA , SI EXISTIÓ, Y ES Y FUE UN CRIMEN ESPANTOSO, CONTRA LA HUMANIDAD, PERO ESPERAMOS QUE ESTO NO SEA MOTIVO PARA QUE SE ODIE A PUEBLO ALEMÁN, EN EL CUAL HAY GRANDES MÉRITOS DE PERSONAS. FELICIDADES A LOS ULMA. QUE LOS CANONICE PRONTO. YO ME ACOJO A LA INTERCESIÓN DE LOS ULMA ANTE EL ETERNO. SOY PERIODISTA DE GUATEMALA., MI NOMBRE ES JUAN IRIARTE. QUE VIVAN VILNA Y LITUANIA.