Władze niemieckiego landu Bawaria zawarły umowę przedwstępną z producentem rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V przewidującą dostawę 2,5 mln dawek.
Umowa jest przedwstępna, bo zakłada, że dostawa zostanie zrealizowana dopiero, gdy Sputnik V zostanie dopuszczony w Unii Europejskiej przez Europejską Agencję Leków.
O podpisaniu dokumentu poinformował premier landu Markus Soeder. Bawarią rządzi centroprawicowa partia CSU, która od dekad jest bliskim koalicjantem największej niemieckiej partii, centrowej CDU. Jak woadomo, CDU od kilkunastu lat rządzi w Niemczech. O Soederze mówi się jako o jednym z możliwych przyszłych następców Angeli Merkel na stanowisku kanclerza bądź lidera obozu CDU/CSU.
W bawarskim mieście Illertissen znajduje się fabryka rosyjskiej firmy R-Pharm, gdzie ma być produkowany Sputnik V.
Już w marcu Soeder mówił, że EMA powinna przyspieszyć proces zatwierdzania Sputnika V do użytku w UE.
“Financial Times”: UE ma wątpliwości, czy Sputnik V odpowiada naukowym i etycznym standardom
Na razie Węgry, nie czekając na decyzję EMA, są jedynym krajem UE, który dopuścił Sputnika V. Krok taki rozważa Austria. W Słowacji spór o Sputnika V był jednym z czynników, który doprowadził do kryzysu w koalicji rządzącej i do rekonstrukcji rządu. Wiele wskazuje zresztą na to, że spór o Sputnika V nie jest jeszcze w tym kraju zakończony. W Czechach również, prezydent mocno naciska na rząd, by dopuści Sputnika V nie oglądając się na UE. Dzisiaj z powodu między innymi sprzeciwu wobec szybszego dopuszczenia Sputnika V odwołany został czeski minister zdrowia i powołany został nowy.
Oprac. MaH, euronews.com
fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!