Po rosyjskich uderzeniach w infrastrukturę energetyczną Ukrainy już teraz wiadomo, że koszt odbudowy Ukrainy przekroczy zakładane wcześniej kwoty. Poinformował o tym prezes Banku Światowego David Malpass, zauważając jednocześnie, że przewidywany koszt odbudowy Ukrainy szacowany dotychczas na 349 mld dolarów znacznie wzrośnie.
Zauważył również, że biorąc pod uwagę ataki Rosji na infrastrukturę energetyczną i inne systemy krytyczne, których naprawa lub wymiana będzie kosztowna, koszt odbudowy ogromnie wzrośnie.
„Kwoty są oszałamiające. To wyczerpująca wojna i bardzo rozczarowująca” – powiedział prezes Banku Światowego.
Przypomniał też, że Bank Światowy przeznaczył dla Ukrainy 18 mld dolarów, z czego większość pochodziła z USA i Europy.
Po rosyjskiej agresji z Ukrainę na pełną skalę Ministerstwo Finansów Ukrainy rozpoczęło emisję obligacji wojennych w celu pozyskania środków do budżetu państwa na sfinansowanie deficytu. Wartość nominalna jednej obligacji wynosi 1.000 hrywien. Stopa rentowności obligacji hrywny waha się od 12 do 16% rocznie, w zależności od terminu spłaty.
Rada Ministrów Ukrainy porozumiała się z Ministerstwem Finansów i Narodowym Bankiem, że ten ostatni będzie wykupywał obligacje wojskowe na kwotę nie większą niż 30 mld hrywien miesięcznie.
Od 3 października Ukraińcy mogą kupować obligacje wojenne w aplikacji Dija i pomagać gospodarce kraju w czasie stanu wojennego.
Od 25 października Ukraina sprzedała od początku wojny obligacje wojenne o wartości prawie 5 mld dolarów.
Na dzień 29 listopada 2022 r. Ministerstwo Finansów Ukrainy wyemitowało obligacje wojskowe na kwotę 21,2 mld hrywien.
Ukrainie pomaga też Zachód.
19 lipca 2022 r. Unia Europejska podpisała memorandum transzowe dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro. W sierpniu Ukraina otrzymała od UE 1 mld euro w ramach dużego pakietu pomocowego na przezwyciężenie skutków finansowych wojny na łączną kwotę 9 mld euro.
6 sierpnia 2022 roku UE opracowała nowy projekt obiecanej pomocy finansowej.
5 września premier Denys Szmyhal zapowiedział podpisanie umowy z UE o udzieleniu Ukrainie wsparcia budżetowego w wysokości 500 mln euro, które zostanie przeznaczone na zapewnienie mieszkań dla przesiedleńców wewnętrznych oraz wsparcie dla drobnych rolników.
28 września rząd Ukrainy otrzymał 500 mln euro dotacji UE w ramach podpisanej 5 września umowy na rzecz rozwoju państwa i odporności III.
4 października 2022 roku Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) przekazała Ukrainie 25 mln euro na remont budynków komunalnych w celu zakwaterowania osób wewnętrznie przesiedlonych (IDP).
18 października Ukraina otrzymała 2 mld euro pomocy makrofinansowej z Unii Europejskiej. Według Szmyhala środki te to pierwsza część pakietu pomocy na kwotę 5 mld euro.
24 października Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczył do 3 mld euro w latach 2022-2023 na pomoc ukraińskim przedsiębiorstwom i gospodarce w dalszym funkcjonowaniu. Środki zostaną przeznaczone na utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego.
25 października 2022 r. Bank Światowy przekazał Ukrainie dodatkowe 500 mln dolarów.
17 listopada 2022 roku Bank Światowy ogłosił, że jest gotowy przekazać Ukrainie 2 mld dolarów.
22 listopada 2022 r. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że KE przekaże Ukrainie kolejne 2,5 mld euro.
Opr. TB, www.reuters.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!