Upoważniam Pana do kierowania wszystkimi sprawami mojego majątku w urzędach administracji państwowej i lokalnej.
W związku z tym daję prawo w zarządzaniu moją własnością. Prawo uzyskiwania dochodów, prowadzenia rozliczeń i doboru kooperantów. Upoważniam do wykonywania poleceń policji i innych organów władzy. Zobowiązuję do płacenia podatków, regulowania zobowiązania oraz kwitowania i podpisywania warunków działalności gospodarczej.
W prowadzeniu arendy zobowiązuję do przestrzegać terminów w regulacji stosownych opłat. Otrzymywania należnych opłat oraz podpisywania kontraktów i umów.
Upoważniam do likwidowania oraz budowania zakładowych urządzeń i z tego tytułu do podpisywania stosownych umów.
W kompetencji upoważnionego będzie sprzedawanie, darowywanie, zastawianie mienia oraz realizowanie przedpłat w urzędach na określone i potrzebne kredyty. W związku z tym może podpisywać właściwe i stosowne dokumenty oraz otrzymywać należne pieniądze.
W zakresie płacenia podatków i kredytów majątkowych, po podpisaniu stosownych dokumentów przechowywać je wg zaszeregowania.
Zapoznawać mnie i uzgadniać wszelkie decyzje gospodarcze – informować o pismach podatkowych, projektach i wychodzących pismach. Odprowadzać mój kapitał zakładowy na zastawione urządzenia. Podpisywać tylko tam gdzie to konieczne.
Przy zawieraniu kontraktów, umów, aktów, podpisywaniu weksli, darowizn i, innych dokumentów powoływać się na moje decyzje. Podobnie postępować w sprawach administracyjno – rządowych, sądowych, notarialnych.
Z mojego upoważnienia występować w sądach w charakterze podsądnego, świadka, czy pokrzywdzonego. Stawiać się na wezwania, udostępniać dokumenty i na rozprawach udzielać objaśnień.
Przyjmować sądowe postanowienia apelacyjne i kasacyjne na wszystkich szczeblach sądów i w instytucjach rządowych. Uiszczać wszelkie opłaty za prowadzenie spraw, za sądowe rozstrzygnięcia i ugody. Zawsze być obecnym przy czynnościach prawnych – sprzedaży majątku, roszczeniach do dłużników…
Uczestniczyć w przetargach z prawem głosu i otrzymywać pieniądze oraz kopie stosownych dokumentów.
Upoważnienie powyższe prawnie obowiązuje w całości lub w części. Upoważniony wszystkie czynności bierze na swoją odpowiedzialność.
Dnia 190…..
Upoważnienie to przekazuję bratu Walerianowi Burakowi s. Antoniego, zamieszkującemu w mieście Iwieniec, Guberni Mińskiej.
Poniżej mój podpis….
W 1868 r., właścicielem cegielni w Iwieńcu był Antoni Buraczewski s. Mikołaja, który – jak wynika z powyższego upoważnienia, na początku XX wieku przekazał zakład w arendę bratu Walerianowi Burakowi. Wydaje się, że Buraczewscy „utracili” szlacheckie nazwisko w ramach popowstaniowych represji 1863 r. Ich siostra Albertyna w 1913 r., przebywała na emigracji w USA.
Opracowano na podstawie dokumentu udostępnionego przez Elżbietę Kwarcińską.
Stanisław Karlik
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!