Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Domem Wydawniczym Rebis zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym legendarnej książce Aleksandra Sołżenicyna – Archipelag GUŁag.
Archipelag GUŁag. Tomy 1-3
Aleksander Sołżenicyn
Podróż w głąb sowieckiego piekła!
Archipelag GUŁag – monumentalna praca słynnego pisarza i myśliciela Aleksandra Sołżenicyna, poświęcona więzienno-obozowej martyrologii narodu rosyjskiego i obywateli innych republik ZSRS i krajów zdominowanych przez Sowietów, łączy w sobie elementy powieści, autobiografii, reportażu, wspomnień świadków i uczestników. Dzięki tej książce, opublikowanej w Paryżu w latach 1973-1975, świat poznał prawdę o łagrach i skrywanej przed opinią publiczną części historii ZSRS.
Archipelag GUŁag, wielki akt oskarżenia systemu totalitarnego, panującego w Związku Sowieckim, jest nie tylko niezwykłym dokumentem zbrodniczej epoki, lecz także utworem o niepodważalnych walorach literackich.
Aleksander Sołżenicyn (1918-2008), aresztowany w 1945 roku i skazany na osiem lat obozu pracy, do 1956 roku przebywał na zesłaniu. W 1970 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. W 1974 roku został ponownie aresztowany, pozbawiony obywatelstwa ZSRS i deportowany do RFN. Do ojczyzny wrócił dopiero w 1994 roku.
Pytania konkursowe dla Archipelag Gułag:
1. Proszę podać nazwy oddziałów wojskowych Armii Czerwonej, w których służył Sołżenicyn do swego aresztowania
2. Kto zdecydował o aresztowaniu Sołżenicyna?
3. Kto (dokładna nazwa) zajmował się inwigilacją Sołżenicyna od końca lat 60. XX wieku?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem:
ko*****@kr*****.pl
do 8 marca 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Archipelag GUŁag). Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie dwa zestawy trylogii „Archipelag GUŁag”.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Domem Wydawniczym Rebis.
1 komentarz
Feliks Koperski
10 marca 2019 o 11:42Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były po dwa egzemplarze trylogii Aleksandra Sołżenicyna „Archipelag Gułag”
Pytania konkursowe dla Archipelag Gułag:
1. Proszę podać nazwy oddziałów wojskowych Armii Czerwonej, w których służył Sołżenicyn do swego aresztowania
W wojsku od marca 1943 r. Sołżenicyn służył jako dowódca 2. baterii rozpoznania dźwiękowego 794. samodzielnego dywizjonu rozpoznawczego artylerii, 44. Brygady Artylerii (44-й пушечной артиллерийской бригады – ПАБР/PABR), 63. Armii na froncie centralnym i briańskim.
Od wiosny 1944 r. dowódca baterii rozpoznania dźwiękowego 68. Sewsko-Reczyckiej PABR, 48. Armii 2. Frontu Białoruskiego. Jego szlak bojowy przebiegał od Orła do Schwenkitten (Świękity) i Dittrichsdorf (Biała Wola) w Prusach Wschodnich.
2. Kto zdecydował o aresztowaniu Sołżenicyna?
Decyzję podjął zastępca naczelnika Głównego Zarządu Kontrwywiadu „Smiersz” NKO ZSRR, generał porucznik Babicz. Sprawa śledcza 2/2, nr 3694-45 (дело 2/2 № 3694—45) została zainicjowana 3 lutego przez kontrwywiad wojskowy. Sześć dni później Sołżenicyn został aresztowany w siedzibie sztabu baterii i pozbawiony stopnia wojskowego kapitana. Po natychmiastowym aresztowaniu Sołżenicyna doszło do jego przetransportowania do Moskwy, na Łubiankę.
3. Kto (dokładna nazwa) zajmował się inwigilacją Sołżenicyna od końca lat 60. XX wieku?
Na przełomie lat 60./70. XX w. w KGB została utworzona specjalna jednostka, która zajmowała się wyłącznie rozpracowaniem operacyjnym Sołżenicyna – 9. Oddział 5. Zarządu KGB ZSSR ( 9-й отдел 5-го управления КГБ СССР).
Laureatami konkursu „Archipelag Gułag” zostali:
Anna P.-W.
Zygmunt L.
Gratulujemy laureatom gruntownej wiedzy na temat autora „Archipelagu GUŁag”!
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.