Głównym priorytetem Kongresu USA jest uzgodnienie budżetu rządu na 2024 rok, a ponieważ kwestia ta jest już prawie rozwiązana, w najbliższym czasie przejdzie on do pakietu pomocowego dla Ukrainy i partnerów. Poinformował o tym spiker Izby Reprezentantów, republikanin Mike Johnson, podczas wczorajszej konferencji prasowej.
Po rozwiązaniu kwestii budżetowych „zwrócimy naszą uwagę na dodatkową pomoc dla amerykańskich sojuszników i nie zawahamy się tego zrobić” – powiedział Johnson.
Kongres musi zatwierdzić budżet do 22 marca, w przeciwnym razie może nastąpić tzw. lockdown, czyli tymczasowe zaprzestanie pracy agencji rządowych USA. Jednak zdaniem Johnsona kwestie budżetowe zostały już praktycznie uzgodnione i powinny zostać poddane głosowaniu w tym tygodniu, choć poprzedziły je „trudne negocjacje”.
Jednocześnie po 22 marca rozpoczyna się dwutygodniowa przerwa w Izbie Reprezentantów, dlatego po 8 kwietnia ustawodawcy najprawdopodobniej zajmą się projektem ustawy o finansowaniu pomocy dla Ukrainy, Izraela i innych partnerów USA. Zdaniem dziennikarzy nie ma też gwarancji, że ustawodawcy zagłosują za pomocą natychmiast po jej przedłożeniu do rozpatrzenia.
„W tej chwili nie mówimy o mechanizmie finansowania specjalnie dla Ukrainy. Mówimy o całym pakiecie dodatkowego finansowania dla partnerów. Myślę, że w świadomości wielu osób istnieje duża różnica pomiędzy śmiercionośną pomocą dla Ukrainy a humanitarną” – powiedział Johnson.
Podkreślił, że dużo dyskusji jest teraz także na temat ustawy REPO – projektu ustawy, która pozwoli na wykorzystanie skonfiskowanego majątku rosyjskich oligarchów i tym samym częściowe opłacenie pomocy dla Ukrainy. Dyskutowana jest także koncepcja udzielenia pomocy kredytowej. Wśród prawodawców toczy się wiele prac i dyskusji na ten temat.
Jednocześnie przywódcy Demokratów i Republikanów w Senacie nalegają na uzgodnienie senackiej wersji pomocy Ukrainie i partnerom, nad którą już głosowano.
Republikanie w Kongresie USA poważnie rozważają, jako jedno z możliwych rozwiązań wielomiesięcznych zmagań o wsparcie dla Ukrainy, udzielenie jej przynajmniej część pomocy w formie pożyczki.
Tajemnica tego, jak Johnson planuje pomóc Ukrainie, pogłębia się z każdym dniem w miarę zbliżania się czasu decyzji. W zeszłym tygodniu powiedział, że wszelkie ukraińskie ustawodawstwo będzie prawdopodobnie „samodzielną” ustawą i będzie rozpatrywane w ramach przyspieszonej procedury zwanej „zawieszeniem przepisów”.
Opr. TB, www.holosameryky.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!