„Rosja powinna pozwolić na powrót Krymian do swoich rodzin i skończyć z taktyką przymusowych zniknięć i tortur w celu prześladowania ich za odmienne poglądy” – oświadczyła ambasada USA na Ukrainie na portalu społecznościowym.
Jako przykład podano historię Tatara krymskiego, 48-letniego Rizwana Abduramanowa, który w 2016 roku wyjechał ze swojej wsi do miasta Teodozja, gdzie miał podjąć nową pracę, i od tego czasu nie wrócił do bliskich. „Już nigdy nie wrócił do domu. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zniknięciami mieszkańców Krymu, w tym Rizwana” – napisali amerykańscy dyplomaci.
O prześladowaniach Tatrów krymskich pisaliśmy także między innymi tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.
Jednocześnie Departament Stanu USA w Waszyngtonie wydał oświadczenie, w którym potępił „nękanie” przez Rosję statków cywilnych płynących w kierunku ukraińskich portów na Morzu Azowskim przez Cieśninę Kerczeńską i zażądał od Rosji zaprzestania takich działań łamiących prawo międzynarodowe. Od zbudowania mostu na Krym w maju rosyjskie służby zatrzymały bądź cofnęły 148 ukraińskich bądź zagranicznych statków handlowych lub kutrów rybackich pod różnymi pretekstami.
Oprac. MaH, gazetaprawna.pl, rferl.org
1 komentarz
kazio
14 lutego 2019 o 15:59Jankeskie krowopasy martwią się o rosyjskich Tatarów. Niech się martwią mordowanymi przez CIA i znikającymi w różnych krajach.