Parafia Odnalezienia Krzyża Świętego w Wilnie (Kalwaria Wileńska) zaprasza wiernych na rekolekcje adwentowe, które poprowadzi proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mejszagole ks. Edward Dukiel.
Kościół Odnalezienia Krzyża Świętego zlokalizowany jest na skraju Wilna, 6 km od centrum miasta, w dzielnicy Werki przy ulicy Kalwaryjskiej (Kalvarijų) 327. Wzniesiony został w latach 1662–1669 jako drewniany kościół pielgrzymkowy, przebudowany w latach 1755–1770 na murowany.
Gdy w XVII wieku popularne stały się w Rzeczypospolitej pielgrzymki do Ziemi Świętej – wyprawa bardzo droga i dostępne w związku z tym tylko dla nielicznych – rozpoczęto budowę krajowych Kalwarii, przeznaczonych dla tych, których nie stać było na podróż za granicę. W ten sposób jako pierwsza powstała Kalwaria Zebrzydowska, a po niej kolejne: Kalwaria Wejherowska, Kalwaria Pacławska, Góra Kalwaria itd.
W roku 1662 biskup wileński Jerzy Białłozor postanowił zbudować Kalwarię, jako znak wdzięczności Bogu za ocalenie Wilna w 1660 roku, w czasie wojny polsko-rosyjskiej. Powołana została specjalna komisja pod kierownictwem biskupa Gotarda Tyzenhauza, a pod budowę przeznaczono 170 hektarów gruntu, którą rozpoczął Zakon Dominikanów.
W dniu 9 czerwca 1669 roku, w Dniu Zesłania Ducha Świętego biskup Aleksander Kazimierz Sapieha, poświęcił pierwsze kaplice Kalwarii Wileńskiej i wysypał ziemię przywiezioną z Jerozolimy.
Zespół kalwaryjski składał się z kościoła Znalezienia Krzyża Świętego z klasztorem dominikanów oraz 20 murowanych kaplic, 1 drewnianej, 1 murowanej bramy, 7 drewnianych bram i cmentarza.
W roku 1755 Dominikanie postanowili przebudować kościół na murowany, a zadanie to powierzyli Janowi Krzysztofowi Glaubitzowi. Powstała budowla w stylu rokokowym ze strzelistymi wieżyczkami i prezbiterium zwieńczonym ozdobnym szczytem.
Założenie kalwaryjskie przetrwało wszystkie zawieruchy dziejowe, aż do roku 1962, kiedy to władze sowieckie podjęły decyzję o zniszczeniu kompleksu; w marcu 1963 roku zburzono wszystkie kaplice, z wyjątkiem czterech, które stały w pobliżu kościoła.
W maju 1990 roku, już po odzyskaniu przez Litwę niepodległości rozpoczęto odbudowę kaplic. Prace trwały 12 lat i w maju 2003 roku ponownie poświęcono wszystkie stacje przywróconej Drogi Krzyżowej.
Rekolekcje adwentowe rozpoczną się w niedzielę 18 grudnia 2022 roku, Mszą Świętą o godz. 13:30; o godz. 14:30 odbędzie się nabożeństwo pokutne w językach polskim i litewskim, połączone z możliwością spowiedzi. W poniedziałek i wtorek (19 i 20 grudnia) wierni zapraszani są na Msze Święte z kazaniem rekolekcyjnym o godz. 17:00; spowiedź od godz. 16:00.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!