Jeden z największych rosyjskich oligarchów, inwestujący i posiadający nieruchomości również w Wielkiej Brytanii, właściciel londyńskiego klubu Chelsea, nie dostał nowej wizy do Wielkiej Brytanii i niewiele wskazuje na to, by miał ją uzyskać w najbliższej przyszłości. To efekt nowych obostrzeń brytyjskich uderzających w majętnych Rosjan.
Abramowicz był posiadaczem specjalnej wizy dla inwestorów. Brytyjskie prawo przewiduje taką możliwość, że kto zainwestuje w Wielkiej Brytanii minimum 2 mln funtów, dostaje wizę na 40 miesięcy. Beneficjentami tego rozwiązania są między innymi właśnie oligarchowie i biznesmeni rosyjscy, którzy upodobali sobie Wielką Brytanię jako „drugi dom”. Jedni, jak Abramowicz, są bliscy Kremlowi, inni uciekają z pieniędzmi z Rosji.
Jednak sytuacja zaczęła się zmieniać nie tyle po agresji Rosji na Ukrainę i pogorszeniu relacji Rosja-Zachód, co po ataku na byłego rosyjskiego szpiega i jego córkę w Wielkiej Brytanii. Co prawda, obostrzenia dla wiz inwestorskich obowiązują właśnie od lat 2014-15, ale w ostatnich miesiącach brytyjskie władze zaczęły je bardzo skrupulatnie stosować.
Obostrzenia dotyczą przed wszystkim konieczności wykazania przez wnioskodawcę, skąd pochodzi majątek, czy jest legalny. Drobiazgowe sprawdzanie, czy pieniądze na inwestycje pochodzą z legalnego źródła spowodowało, że liczba podań o takie wizy spadła aż o 84 proc. Jeśli nie liczyć tych, którzy zrezygnowali, na razie Roman Abramowicz jest jedynym rosyjskim oligarchą, który zderzył się z problemem z odnowieniem brytyjskiej wizy. Choć informacje o jego kłopotach są nieoficjalne, publicznie odniósł się do nich rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, który stwierdził, że rosyjscy biznesmeni mają do czynienia z różnymi przejawami niesprawiedliwego i nieprzyjaznego traktowania.
Wiza Abramowicza wygasła 1 kwietnia i złożył wniosek o jej przedłużenie. Obecnie Roman Abramowicz przebywa w Rosji.
Abramowicz dziś inwestuje w przeróżne firmy i branże, nie tylko w Rosji, ale jego najważniejszą firmą jest Norylski Nikiel, a majątku dorobił się na branży surowcowej i energetycznej.
Oprac. MaH, independent.co.uk, money.pl
fot. Marina Lystiewa, GFDL 1.2
2 komentarzy
Wron
22 maja 2018 o 22:28Amerykanie nie będą ruszali Żydów.
peter
23 maja 2018 o 21:49Wron USA nie beda ruszac Zydow bo tacy jak ty ich w tym wyreczaja