28 października konsul RP w Winnicy Urszula Filipkowska, przedstawiciel Senatu RP Piotr Wysocki, szefowie władz miejskich i rejonowych w Sławucie, prezesi organizacji polskich, nauczyciele, naukowcy, osoby konsekrowane i miejscowi Polacy zebrali się na mszy w kościele św. Doroty sprawowanej w intencji Polaków i Ukraińców, zamordowanych przez bolszewików, a szczególnie w intencji Romana Sanguszki, którego 100. rocznica mordu przypada 1 listopada 2017 r.
Głównym organizatorem uroczystości był Oddział Związku Polaków w Sławucie. Podzielono ją na dwie części – konferencję historyczną i Mszę świętą, zakończoną poświęceniem tablicy w prawej części świątyni.
Wykłady na temat rodu Sanguszków oraz ich wkładu w rozwój gospodarczy i kulturalny regionu wygłosiło blisko 10 prelegentów, w tym – ksiądz proboszcz sławuckiej parafii Jan Szańca. Członek Zarządu Związku Polaków na Ukrainie Jerzy Wójcicki odczytał list do organizatorów i mieszkańców Sławuty od Henryka Grocholskiego i Michała Sobańskiego z Warszawy, w którym krewni śp. ks. Romana Damiana Sanguszki dziękowali za upamiętnienie tego znanego dobroczyńcy.
W uroczystości aktywnie partycypowała młodzież polskiego pochodzenia, która recytowała wiersze w języku polskim, przygotowała muzyczną oprawę uroczystości i trzymała flagi narodowe.
Odsłonięcia pamiętnego znaku dokonała konsul Urszula Filipkowska; po poświęceniu tablicy sławucka młodzież dziękowała księciu Romanowi za lata dobroczynności i rozwoju ich rodzinnej miejscowości, recytując wiersze Marii Konopnickiej i innych polskich poetów.
W roku 2017 przypada 100. rocznica zabójstwa przez zrewoltowanych żołnierzy rosyjskich księcia Romana Damiana Sanguszki i 80. rocznica rozpoczęcia tzw. operacji polskiej NKWD, której apogeum przypada na lata 1937-1938.
Wsparcia w zorganizowaniu upamiętnienia księcia Romana Damiana Sanguszki w Sławucie udzieliły Konsulat Generalny RP w Winnicy oraz Fundacja „Wolność i Demokracja”.
Czytaj także: https://kresy24.pl/jak-bolszewicki-wirus-doprowadzil-do-smierci-ksiecia-romana-sanguszki/
Kresy24.pl / Slowopolskie.org
2 komentarzy
Mike
29 października 2017 o 10:20Na takie akcje powinna iść Polska kasa, na banderowców faszystów – NIE !!! Trzeba mówić co jest dobre a co jest złe. To takie proste. Nie finansować ekipy tymy, dawać tyle ile Ukraińcy mniejszości Polskiej na Ukriainie, ani grosza więcej. Pienądze powinny być monitorowane. Polska to nie bankomat dla banderowców.
Mazowszanin
30 października 2017 o 01:25Mądrze piszesz. Dokładnie symetryczne wsparcie finansowe i rzeczowe (jak budynki na działalność społeczno-kulturalną i świątynie dla wiernych dowolnego rytu) po obu stronach granicy nie powinno być niczym dziwnym.