Tematem międzynarodowej ekspozycji, która rozpoczęła się 10 czerwca i potrwa do 10 września br., jest „Energia przyszłości”. Na EXPO 2017 w stolicy Kazachstanu Polska przedstawia technologie związane z energetyką.
Polska przyjechała do Astany pod hasłem „Poland: creative people, smart energy”. Chcemy zacieśnić więzy gospodarcze z Kazachstanem i z całym regionem Azji Centralnej. Pokazujemy Polskę jako atrakcyjnego partnera w zakresie energetyki.
Ekspozycja w Pawilonie Polskim składa się z pięciu stref: „Wejście”, „Technologie”, „Las”, „Odpoczynek”, „Regiony”.
W strefie „Technologii” zwiedzający mogą zapoznać się z polskimi czystymi technologiami węglowymi i multimedialną prezentacją ilustruącą węgiel jako element cyklu przepływu energii w przyrodzie.
W związku z tematem czystej energii Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która jest głównym organizatorem polskiego uczestnictwa na wystawie w Astanie, zwraca uwagę na rolę współpracy naukowej w dziedzinie wytwarzania nowoczesnych technologii wydobywczych, także innowacyjnych maszyn i urządzeń górniczych.
„Promocja polskiej nauki jest jednym z istotnych elementów naszej obecności na EXPO. Przykładem może być seminarium Lasów Państwowych, podczas którego będziemy prezentować technologie związane z zalesianiem. Ta tematyka cieszy się dużym zainteresowaniem naszych gospodarzy” – podkreśliła Monika Dyląg-Sajór z PARP, która pełni funkcję wicekomisarza polskiej sekcji w Astanie.
Strefa „Las” – największa sekcja Pawilonu Polskiego – w nowoczesny, multimedialny sposób prezentuje bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla. PARP zapowiada, że 6 lipca będzie Polskim Dniem Lasu na EXPO. Planowana jest wówczas na terenie Ogrodu Botanicznego w Astanie akcja sadzenia polskich drzew (jabłoni, dębów, lip) przez komisarzy krajów – uczestników ekspozycji. .
Kolejna strefa – „Regiony” – promuje polskie województwa, pokazuje ich potencjał gospodarczy i dorobek kulturalny. W Pawilonie Polskim pokazane są też efekty rewitalizacji terenów poprzemysłowych, które obecnie służą rekreacji lub turystyce. Prezentacja rewitalizacji jest szczególnie ważna w kontekście promocji kandydatury Polski do organizacji EXPO w 2022 r. w Łodzi. Miasto symbolizuje specjalne stoisko z restauracją inspirowaną m.in. wnętrzem XIX-wiecznej wilii fabrykanckiej i bar – replika pubu Łódź Kaliska. Wątek promocji Łodzi jest włączony do wszystkich polskich inicjatyw podejmowanych na Expo 2017.
Polska jest obecna również w Pawilonie Dobrych Praktyk Energetycznych, gdzie prezentowane są 23 wiodące projekty energetyczne z 13 krajów. Spośród setek nadesłanych projektów międzynarodowe jury wybrało te, które uznało za najciekawsze w sensie technologicznym. Wśród 13 najlepszych znalazł się projekt Politechniki Warszawskiej – system optymalizacji procesu spalania węgla w kotłach energetycznych.
Kresy24.pl/RIRM, PAP
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!