Walerij Mazuro z Republiki Białoruś odnalazł i zaprezentował na facebooku medal należący do polskiego partyzanta.
„ГЭТА МЕДАЛЬ НАЛЕЖАЛА БОГАТЫРУ ЯКІ ЗАГІНУЎ У МЯСТЭЧКУ ПРУДЗІШЧА КАЛЯ КРОМАНІ. ЁН ЯЕ НАСІЎ ДА АПОШНЯГА МОМАНТУ І З ЁЙ ЗАГІНУЎ ПРЫКЛАДНА У ЧЭРВЕНІ 1944 ГОДУ.ПРЫКЛАДНА.КАЛІ І НАШЫ І ВАШЫ ЯМУ ЗДРАДЗІЛІ.АЛЕ НЕ ЗДРАДЗІЎ ЁН.І ЁН ЗАГІНУЎ НА ГРУДЗІ З ГЭТЫМ МЕДАЛЁМ.І ЁН МОЙ ГЕРОЙ І ТОЛЬКІ ЯМУ Я ПАКЛАНЯЮСЯ.І ЯГО МЕДДАЛЬ НАВЕЧНА БУДЗЕ ЛЯЖАЦЬ У НАШЫМ МУЗЕІ.ІДЗЕТКІ НАШЫ БУДУЦЬ ЯЕ БАЧЫЦЬ І ГАНАРЫЦЦА НАШЫМІ ДЗЯДАМІ.”
Tłumaczenie z j. białoruskiego:
„Medal ten należał do partyzanta, który zginął w miejscowości Prudiszcze nad jeziorem Kromań. Prawdopodobnie nosił go do ostatniej chwili swojego życia w czerwcu 1944 r. Przypuszczalnie do momentu, kiedy został zdradzony przez naszych i waszych, ale on nie zdradził. Zginął z medalem na piersi. Jest moim bohaterem i jemu się kłaniam. Jego medal będzie zdeponowany na wieczną pamiątkę w naszym Muzeum Regionalnym w Iwieńcu, Rejon Wołożyn, Obwodu Mińskiego w Republice Białoruś. Będzie oglądany przez nasze dzieci, które powinny być dumne ze swoich bohaterskich przodków”.
Można przypuszczać, że medal należał do polskiego partyzanta Stanisława Raczkiewicza, którego brat Władysław Raczkiewicz w latach 1921 – 24 był Wojewodą Nowogródzkim, a w latach 1939 – 47 Prezydentem RP na Uchodźstwie.
Stanisław Raczkiewicz zginął podczas niemieckiej operacji przeciwparyzanckiej „Hermann” latem 1943 r., w rejonie wioski Terebejno, w okolicy jeziora Kromań. Prudiszcze i Terebejno znajdują się w tej samej okolicy.
Partyzant st. ułan Marian Podgóreczny „Żbik” w książce pt. „Doliniacy” Wydawnictwo MIREKI na str. nr 84 o niemieckiej operacji przeciwpartyzanckiej „Hermann” napisał:
” Wśród zaginionych znaleźli się przeważnie żołnierze, którzy przedarli się na własną rękę do swoich domów i tam zostali schwytani przez Niemców. Wywieziono ich do Niemiec. Tych zaś których z całą pewnością rozpoznano jako partyzantów, stracono na szubienicach postawionych w miejscowości Terebejna lub rozstrzelano w Stołpcach. Tak zginęli m. in. inżynier architekt Raczkiewicz (brat Prezydenta RP na emigracji w Londynie, Władysława Raczkiewicza), st. sierż. Stefan Poznański, oficer żywnościowy Herman Downar Zapolski, plutonowy Jan Grygorcewicz, strzelec Aleksander Downar Zapolski i nauczyciel z zawodu kapral Lisowski…”
Stanisław Karlik
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!