Katolicy będą 6 stycznia kolędować w Orszakach Trzech Króli z franciszkańskim pozdrowieniem “Pokój i Dobro” aż w 560 miastach całej Polski oraz kilkudziesięciu zagranicą.
W tym samym dniu, 6 stycznia, uroczystą wigilią zwaną przez prawosławnych w Polsce “kolada” (wierni mówią o niej również “nawieczerie” lub “soczelnik”), wyznawcy prawosławia zakończą czterdziestodniowy post i rozpoczną, zgodnie z kalendarzem juliańskim, trzydniowe obchody święta Bożego Narodzenia.
Jeśli do tradycyjnych polskich życzeń „Do Siego Roku” dodamy wiedzę, że początkowo były to życzenia składane przy okazji Wigilii, wszystko ułoży się w “katolicko-prawosławną całość” – pierwotnie chodziło o to, by jak najlepsze było kilka ostatnich dni roku, później życzenia z Wigilii przesunęły się na Nowy Rok, a ich znaczenie rozciągnęło się na cały następny.
Idąc tym tropem kulturowym oraz religijnym życzymy wszystkim – katolikom z okazji Święta Trzech Króli, a prawosławnym z okazji Bożego Narodzenia – „Do Siego Roku”.
Wraz z życzeniami polecamy świątecznie: “Dlaczego mówimy Do Siego Roku” – wykład Aldony Plucińskiej, etnografa z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz zaproszenie na Orszak Trzech Króli:
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!