Już jutro premiera książki Witolda Mieszkowskiego, syna komandora Stanisława Mieszkowskiego, zamordowanego przez komunistów i pogrzebanego na Łączce na Powązkach. Gośćmi specjalnymi spotkania będą prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz dr Andrzej Smirnow. Spotkanie odbędzie się w kinie Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7, o godzinie 16:00. POLECAMY!
Stanisław Mieszkowski (1903-1952), polski komandor i dowódca Floty, w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 był ochotnikiem w 22 Pułku Piechoty. Podczas kampanii wrześniowej1939 dowodził grupą kanonierek i ORP Generał Haller, następnie przebywał w niewoli niemieckiej. 20 października 1950 został aresztowany przez funkcjonariuszy Głównego Zarządu Informacji MON. Po trwającym dwa lata brutalnym śledztwie został 21 lipca 1952 skazany przez Najwyższy Sąd Wojskowy na karę śmierci. Wraz nim skazani zostali w tym samym procesie tzw. „spisku w wojsku”: kmdr por. Robert Kasperski, kmdr por. Zbigniew Przybyszewski, kmdr Jerzy Staniewicz i Marian Wojcieszek. W całym tzw. „spisku komandorów” skazano pod fałszywymi zarzutami działalności szpiegowskiej na karę śmierci lub dożywotnie więzienie 7 oficerów Marynarki Wojennej, pomimo ich wycofania się w procesie z wymuszonych zeznań. Pozostałymi skazanymi byli kmdr por. Kazimierz Kraszewski oraz kmdr por. Wacław Krzywiec. Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano w Więzieniu Mokotowskim w Warszawie 16 grudnia 1952. Zwłoki komandora Mieszkowskiego zostały przez organa bezpieczeństwa publicznego potajemnie pogrzebane na „Łączce” na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Decyzją z 24 kwietnia 1956 Naczelny Sąd Wojskowy wznowił postępowanie i uchylił wyrok z 1952, stwierdzając całkowitą niewinność skazanych. Raport tzw. Komisji Mazura wymienia go z nazwiska jako bezzasadnie skazanego na śmierć.
Kresy24.pl/wPolityce.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!