Kilkadziesiąt osób przybyło we wtorek do dawnego majątku Kościuszków w Mereczowszczyźnie koło Kosowa Poleskiego, by uczcić rocznicę urodzin bohatera narodów. Wśród nich dyplomaci z Polski, Stanów Zjednoczonych Ukrainy i Szwajcarii, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i władz.
Uroczystość rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pamiątkowym kamieniem z wizerunkiem Kościuszki. Urzędnicy z Iwacewicz tradycyjnie przywieźli wianek zdobiony wstęgami w kolorach oficjalnej flagi państwowej – zielono – czerwonych. Następnie kwiaty złożyli dyplomaci i przedstawiciele społeczeństwa demokratycznego. Socjal – demokraci z Brześcia oraz działacze kampanii „Mów Prawdę!” sfotografowali się ze sztandarami swoich organizacji.
Następnie uczestnicy obchodów udali się do muzeum, dawnej siedziby rodziny Kościuszków, gdzie obejrzeli film dokumentalny o bohaterze narodowym Polski, Białorusi i Stanów Zjednoczonych. Goście z zagranicy zaprezentowali prezenty, które podarowali muzeum, a przedstawicielie Fundacji im. Tadeusza Kosciuszki opowiedzieli o planach wzniesienia pomnika ku czci Konstytucji 3 Maja w Terespolu. Wyjeżdzając z Mereszowszczyzny zabrali symbiliczną garść ziemi pochodzącej spod fundamentów domu rodzinnego Kościuszki.
Szefowa niezależnych związków zawodowych z Brześcia Zinaida Michniuk w rozmowie z radiem Svaboda nie kryła rozczarowania, że tak mało Białorusinów przybywa do rodzinnej miejscowości Kościuszki. „Bardzo miło widzieć tu dzisiaj przedstawiciel społeczności międzynarodowej, ale wstyd, że tak mało przyszło Białorusinów – powiedziała – Gdy jest nam ciężko, trzeba poprzebywać trochę tu, w miejscu gdzie żył człowiek, który miał przed sobą może więcej przeszkód, niż my”.
Muzeum w Mereczowszczyźnie działa od 2004 r. Decyzję o dbudowie rodzinnego dworku Tadeusza podjęto na początku tego stulecia, a ogromnego wsparcia finansowego udzieliła ambasada amerykańska w Mińsku. W 2003 roku przeprowadzone zostały prace archeologiczne, odkopano fundamenty dworku i na nich, przy wykorzystaniu rycin Napoleona Ordy oraz późniejszych fotografii zrekonstruowano dworek pokryty strzechą.
Obok muzeum, na wielkim głazie narzutowym z przymocowaną do niego tablicą widnieje napis w języku białoruskim: Tu, na uroczysku Mereczowszczyzna urodził się Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszka, wielki syn ziemi białoruskiej, który w przyszłości został bohaterem narodowym Polski, USA, Honorowym Obywatelem Francji. Wdzięczni potomni.
Kresy24.pl/svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!