Kartusz herbowy Rzeczpospolitej z czasów Augusta III stanął przed wejściem do Nowego Zamku w Grodnie – informuje Radio Svaboda. Prace konserwacyjne sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Polak z Grodna – Feliks Gawin ufundował granitowa kolumnę, na której stanęła ozdoba.
Kartusz zdemontowany był w połowie XIX wieku, kiedy zamek przebudowywano na szpital wojskowy. Udało się go zachować dzięki Stanisławowo Sołtanowi, który w 1858 roku przewiózł go do swojej posiadłości w Małej Berestowicy. W 1923 roku twórca grodzieńskiego muzeum historyczno – archeologicznego Józef Jodkowski sprowadził karusz do Grodna. Od tego czasu pozostawał na terytorium muzeum.
Jak widać na zdjęciu, doskonale zachował się herb Pogoni i Korona. Po zainstalowaniu, specjaliści z Polski przeprowadzą dodatkowe prace konserwacyjne.Pomysł umieszczenia kartusza przed wejściem do zamku należy do pana Marka Maluchnika z Ministerstwa Kultury RP. Kilka lat temu, pracując w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie, Maluchnik z pomocą lokalnego krajoznawcy i przewodnika odnalazł kartusz.
Praca konserwacyjne przeprowadzone zostały dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Polak z Grodna – Feliks Gawin sfinansował kolumnę granitową, na której stanął kartusz, oraz prace robotników.
Planuje się, że w najbliższym czasie na Nowym Zamku odbędzie się uroczyste odsłonięcie kartusza herbowego Rzeczpospolitej.
Kresy24.pl/svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!