
Kolonia kobieca nr 4. Zrzut ekranu z filmu „Debiut”/spring96.org
W przeddzień Dnia Niepodległości, obchodzonego na Białorusi 3 lipca, samozwańczy prezydent Aleksander Łukaszenka ułaskawił kolejnych 16 osób. Oficjalnie – skazanych za „różne przestępstwa, w tym ekstremistyczne”. Nieoficjalnie – lista wypuszczonych może zawierać również więźniów politycznych, choć ich nazwiska pozostają nieujawnione.
Wśród ułaskawionych znajduje się osiem kobiet i ośmiu mężczyzn, z których dwóch cierpi na przewlekłe choroby, a jeden jest niepełnosprawny, dziewięciu ma na utrzymaniu niepełnoletnie dzieci. Trzech z nich to osoby po pięćdziesiątce – podał kanał Telegram „Pul Pierwoga”, powiązany z biurem prasowym Aleksandra Łukaszenki.
Zauważono, że Łukaszenka „przychylił się do próśb o ułaskawienie w przededniu Dnia Niepodległości”.
W informacjach medialnych nie padają żadne nazwiska.
Wcześniej szefowa komisji ds. ułaskawień i zwolnień z odpowiedzialności karnej Olga Czupris poinformowała, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2025 r. Aleksander Łukaszenka uwzględnił 50 proc. wniosków o ułaskawienie. Nie sposób zweryfikować tej informacji.
Jak podał Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, od 2024 roku miało miejsce 14 fal ułaskawień, w wyniku których uwolniono 330 osób.
Nie oznacza to jednak, że więzienia opustoszały. Miejsce zwolnionych zajmują kolejni więźniowie, skazywani za politykę. Obecnie wyroki odsiaduje 1164 osoby. Wśród nich Polak z Grodna Andrzej Poczobut, laureat nagrody Nobla Aleś Bialacki i jego współpracownicy z Centrum Praw Człowieka „Wiasna”.
ba na podst. svaboda.org/spring96.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!