
Fot: x.com/emilkastehelmi
Rosja rozpoczęła wzmacnianie infrastruktury wojskowej na granicy z Finlandią, podejmując przygotowania podobne do tych obserwowanych w 2021 roku w pobliżu granic z Ukrainą. Na aktywność Rosji na północnej flance NATO uwagę zwraca fiński analityk wojskowy Emil Kastehelmi.
Jak zauważa we wpisie w serwisie X, państwo agresor przeprowadziło już wcześniej istotne zmiany organizacyjne w swojej armii, odtwarzając w 2024 roku Leningradzki Okręg Wojskowy (zlikwidowany po rozpadzie ZSRR), który obejmuje północno-zachodnią Rosję, w tym kierunki bałtyckie i arktyczne. Ponadto Rosja rozbudowuje swoje istniejące brygady w dywizje i wprowadza zupełnie nowe oddziały do sąsiednich regionów Finlandii.
Na przykład 138 Brygada Strzelców Zmotoryzowanych Gwardii z Kamienki została niedawno przekształcona w 69 Dywizję Strzelców Zmotoryzowanych.
Fiński ekspert zwraca uwagę, że we wsi Kamienka, niedaleko Wyborga, powstał obóz namiotowy otoczony wałem ziemnym, co wskazywało na konieczność przeniesienia dużej liczby żołnierzy, którzy nie mogli pomieścić się w dotychczasowych koszarach.
Z kolei w rejonie Pietrozawodska, czyli w bezpiecznej odległości od granicy, rozwijają się bazy 44. Korpusu Armijnego. Podobne prace prowadzone są w punkcie dyslokacji 80. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych we wsi Alakurtti na południu obwodu murmańskiego.
Inne niedawne zmiany wiążą się na przykład z powstawaniem nowych budynków lub fortyfikacji o przeznaczeniu ćwiczebnym. Powstały także nowe okopy, co Kastehelmi tłumaczy doświadczeniami wojny na Ukrainie, gdzie takie umocnienia okazały się bardzo ważne.
Emil Kastehelmi zauważył również pewne „zaskakujące” zmiany na rosyjskich bazach lotniczych w pobliżu Finlandii i Norwegii, i uważa, że będzie ich więcej.
„Reformy rozpoczynają się na poziomie organizacyjnym, a projekty budowlane będą kontynuowane” – podsumowuje fiński analityk.
Przypomnijmy, 4 kwietnia 2023 roku, w siedemdziesiątą czwartą rocznicę powstania NATO, Finlandia stała się jego trzydziestym pierwszym członkiem. Przez wszystkie te lata obawiając się rosyjskiej agresji, Helsinki wybrały neutralność.
ba na podst. unian.ua/x.xom
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!