Prezydenci Polski Andrzej Duda i Litwy Gitanas Nausėda składają dziś wizytę w Lublinie, gdzie podpisali Deklarację o stosunkach dwustronnych.
Przed chwilą podpisaliśmy dokument o współpracy, tylko potwierdzający nasze bliskie relacje – mówił Andrzej Duda, wskazując na ważność współpracy polsko–litewskiej.
Prezydent przypomniał też, że w tym roku przypada 455. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej. – Byliśmy wtedy razem, mieliśmy jeden cel budowania wspólnego organizmu państwowego, który był jednakowy dla wszystkich i w tym była nasza moc. Wspólni e walczyliśmy, wspólnie odpieraliśmy napaści i będąc wspólnie w zasadzie nie dało się nas pokonać. To była rzeczywiście wielka siła – podkreślał Prezydent.
Wracamy myślą i ideą do tej siły, która wtedy płynęła ze współpracy narodów, tak niezwykle ważnej wtedy dla utrzymania niepodległości, dla budowania potęgi organizmu wspólnego, państwowego w tej części świata – zaznaczył.
Podpisanie Deklaracji odbyło się z Muzeum Narodowym w Lublinie w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX w., gdzie wyeksponowany jest obraz „Unia Lubelska” Jana Matejki.
Prezydenci odwiedzili także siedzibę Litewsko–Polsko–Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.
Podczas późniejszej konferencji Prezydent RP podkreślił, że zarówno dla Polski i Litwy ważne jest współdziałanie, również „z dołączeniem naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy mamy nadzieję staną się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego”.
Nasi sąsiedzi z Ukrainy wdrażają się w procedury NATO–wskie także poprzez służbę w tej litewsko–polsko–ukraińskiej brygadzie. Doskonalą się, jest wymiana doświadczeń – wskazywał Prezydent. – To także dzisiaj wymiana doświadczeń, które płyną z obrony Ukrainy, z wojny na Ukrainie, gdzie ukraińscy oficerowie, żołnierze walczą na co dzień w obronie swojej ojczyzny i zbierają – w niesłychanych trudach i płacąc za to niebywałą cenę – doświadczenia walki z rosyjskim najeźdźcą, które są bezcenne – mówił.
Litewsko–Polsko–Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG to wielonarodowa jednostka, składająca się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie. Jej pododdziały pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w przypadku decyzji o ich aktywacji lub organizacji wspólnych szkoleń i ćwiczeń.
W skład Brygady wchodzą m.in. Batalion Ułanów im. księżnej Birute (Litwa), 3 Batalion Zmechanizowany 19 Brygady Zmechanizowanej (Polska), 1 Batalion Powietrzno–manewrowy 80 Brygady Powietrznodesantowej (Ukraina), 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej (Polska).
ba za prezydent.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!