12 lutego Aleksander Łukaszenka podpisał uchwałę Rady Bezpieczeństwa zatwierdzającą projekty Koncepcji Bezpieczeństwa Narodowego i Doktryny Wojskowej Białorusi, – podała jego służba prasowa.
W komunikacie czytamy, że projekt Koncepcji Bezpieczeństwa Narodowego został „sfinalizowany przez Sekretariat Stanu Rady Bezpieczeństwa wraz z zainteresowanymi organami rządowymi i innymi organizacjami w oparciu o wyniki jej publicznej dyskusji”.
Projekt Doktryny Wojskowej „odzwierciedla kluczowe zmiany sytuacji wojskowo-politycznej na świecie i w regionie, podstawy polityki wojskowej Białorusi”, a także poglądy narodowe na temat „zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Białorusi i jej obrony zbrojnej” – czytamy w raporcie.
Zgodnie z dekretem podpisanym przez Łukaszenkę projekt doktryny powinien zostać sfinalizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej „z uwzględnieniem uwag zgłoszonych przez członków Rady Bezpieczeństwa”.
Obydwa dokumenty zostaną w przyszłości przedłożone do zatwierdzenia Ogólnobiałoruskiemu Zgromadzeniu Ludowemu (UNS).
Decyzja o przygotowaniu nowej Doktryny Wojskowej została podjęta po zatwierdzeniu nowej wersji Koncepcji Bezpieczeństwa Narodowego w lutym 2023 roku.
W dokumencie ujawniono treść polityki wojskowej Białorusi. Stwierdza się, że „Białoruś jest krajem pokojowym, nikomu nie zagraża, lecz próby ingerencji w sprawy wewnętrzne, a tym bardziej groźba użycia siły militarnej lub agresji, zostaną powstrzymane przy użyciu wszelkich środków potencjał państwa.”
Radio Svaboda przypomina, 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja rozpoczęła wojnę na pełną skalę z Ukrainą, władze w Mińsku udostepniły terytorium kraju do inwazji.
Z terytorium Białorusi armia rosyjska przypuściła bezpośredni atak na sąsiedni kraj, następnie przez kilka miesięcy trwały ataki rakietowe na ukraińskie miasta.
Rosyjskie wojska korzystają także z białoruskiej infrastruktury wojskowej.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!