Kwas czy podpiwek?
Kwas chlebowy i podpiwek to dwa różne napoje. Ten ostatni kojarzy nam się z piwem, i nic dziwnego, gdyż powstaje w procesie fermentacji słodu, jednak proces jest krótszy, by drożdże nie wytworzyły więcej alkoholu niż w tradycyjnym piwie. Zawartość alkoholu w podpiwku jest śladowa, wynosi najczęściej około 0,5 procenta, czyli tyle, ile w piwach bezalkoholowych. Podpiwek powstaje z wody, słodu, drożdży, a także w niektórych przypadkach, z chmielu i cukru. Posiada najczęściej ciemny, miodowy kolor, a dzięki dodatkowi chmielu – nutkę goryczki.
Podpiwek, mimo wyczuwalnej słodyczy, także świetnie gasi pragnienie, szczególnie pity schłodzony i stanowi kolejną znakomitą alternatywę dla popularnych słodkich napojów gazowanych. Jest także bardzo zdrowym napojem, bowiem zawiera witaminy z grupy B, przeciwutleniacze, kwasy: fitynowy, pantotenowy i foliowy (wskazany dla młodych dziewcząt i kobiet w wieku rozrodczym) oraz minerały takie jak: chrom, cynk i selen.
Podpiwek oczywiście także możemy przygotować samodzielnie w domu.
Składniki: 8 czubatych łyżek stołowych kawy zbożowej, 8 szyszek chmielu (do kupienia w sklepie zielarskim), 2 g drożdży, 200 g cukru brązowego lub białego, sok z połówki małej cytryny.
Przygotowanie: do dużego garnka wlewamy 5 litrów wody i zagotowujemy. Następnie dodajemy kawę i szyszki chmielowe. Całość gotujemy ok. 15 minut od czasu do czasu mieszając. W trakcie pojawi się piana, która w większości zniknie. Garnek zdejmujemy z gazu i studzimy do letniej temperatury. Następnie odlewamy szklankę płynu, rozpuszczamy drożdże i ponownie wlewamy do garnka. Dodajemy 200 g cukru i sok z połówki cytryny. Tak przygotowany podpiwek należy przecedzić przez sito wyłożone gazą i przelać do ¾ wysokości butelki, także najlepiej z zamknięciem typu krachla. Po upływie ok. 24 godzin upuszczamy powietrze i pozostawiamy napój na około 3–4 doby.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!