Brześć nad Bugiem (Brześć Litewski) wraz ze znajdującą się tam twierdzą był ważnym ośrodkiem wojskowym w II Rzeczypospolitej. Po obronie twierdzy w dniach 14–16 września 1939 roku polskie oddziały musiały wycofać się z miasta i poddać je Niemcom. Jednak na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow 22 września Wehrmacht przekazał Brześć Armii Czerwonej, co stało się pretekstem do uroczystej defilady sojuszniczych wojsk…
Defiladę przyjmowali niemiecki generał Heinz Guderian (dowódca XIX Korpusu Pancernego) i sowiecki kombryg Siemion Kriwoszein (dowódca 29. Brygady Pancernej) z trybuny usytuowanej przed budynkami Urzędu Wojewódzkiego i Banku Polskiego.
Jednostki sowieckie dotarły na defiladę spóźnione o trzy godziny – z powodu odbicia Kobrynia przez polskie oddziały, po czym okazało się, iż większość czołgów Armii Czerwonej nie jest w stanie wziąć udziału w przemarszu…
O godz. 16:45 z masztu opuszczono niemiecką flagę i Brześć został oficjalnie przekazany Sowietom. Niemiecki korespondent wojenny Kurt Frowein tak opisywał te wydarzenia:
„Pod łopoczącą na wietrze w rześki jesienny dzień flagą wojenną Rzeszy stali generałowie – niemiecki i sowiecki. […] Niemiecka orkiestra wojskowa, która uplasowała się na wprost trybuny, obok orkiestry sowieckiej, zaintonowała niemieckiego marsza. […] Następnie niemiecki generał z upoważnienia Führera przekazał Sowietom w krótkich żołnierskich słowach miasto oraz twierdzę Brześć nad Bugiem. Obaj podali sobie dłonie. […] uścisk dłoni z Brześcia nad Bugiem stał się symbolem przyjacielskiego spotkania dwóch narodów. Ów uścisk dłoni stwierdzał, że Niemcy i Rosja jednoczą się, aby wspólnie decydować o losach Europy Wschodniej. […]”.
II wojna światowa. Obrona Polski, tom II, Warszawa 2009, s. 103
W odpowiedzi kombryg Siemion Kriwoszein życzył generałowi Heinzowi Guderianowi (z którym porozumiewał się w języku francuskim) „szybkiego zwycięstwa nad kapitalistyczną Anglią” i zaprosił go do Moskwy po tym zwycięstwie…
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!