Coś na deser, coś na ząb
Wśród deserów bez wątpienia królują naleśniki – w wersji znanej w Polsce, ale też w formie pulchnej, jak bliny. Najczęściej podaje się je z dżemem, konfiturami, cukrem pudrem i oczywiście ze śmietaną.
Niezwykle popularne są syrniki, czyli smażone placki z mąki, sera białego i jajek. Niekiedy dodaje się rodzynki, miód lub kawałki jabłek oraz dekoruje kwaśną śmietaną, miodem lub dżemem.
Warto też skosztować saszni czyli naszych racuchów wypełnionych nadzieniem twarogowym oraz kułagi – podawanego na zimno deseru z leśnych borówek, brusznic lub malin i sfermentowanego ciasta z mąki gryczanej, gotowanych przez dłuższy czas z miodem.
Ze „słodkości” w każdym sklepie spożywczym trafimy także na znakomity, białoruski miód.
Z nietypowych przekąsek warto zwrócić uwagę na suszone ryby – w formie całych tuszy, czy podłużnych pasków – ale zawsze o niezwykle wyrazistym zapachu i smaku.
Każdy posiłek urozmaicić możemy tutejszym kwasem chlebowym, czy niezwykle popularnym sokiem z brzozy, na którego bazie – po dodaniu jęczmienia – powstaje „berezowik”. Warto również skosztować sołoduchy – rodzaju naszego podpiwka, która powstaje z mąkę żytniej zaparzanej gorącą wodą, do której dodaje się cukier i rodzynki. Sołoduchę po trzech dniach w ciepłym miejscu należy przecedzić przez sitko i schłodzić przed spożyciem.
„Biała Ruś” czy „Balzam Białoruski”?
Wódka – „harełka”, produkowana z żytniego słodu, pojawiła się na Białorusi na przełomie XV i XVI wieku i wkrótce stała się tak popularnym napojem, iż stopniowo wyparła piwo i miód pitny. Wtedy też powstały pierwsze gorzelnie w Mińsku, Brześciu i Połocku.
W latach 1996, 1999, 2002 i 2005 białoruska „harełka”, podczas prestiżowych targów Wine EXPO w Brukseli została uznana za najlepszą wódkę na świecie! Dzisiaj w produkcji znakomitej „harełki” wykorzystuje się destylaty alkoholowe otrzymane z żyta lub pszenicy (nie z ziemniaków!), sok brzozowy i klonowy, dębowe beczki, unikatową mieszankę ziół leśnych oraz stosuje się podwójną filtrację przez filtr z węgla drzewnego oraz filtr krzemowy.
Do najbardziej popularnych, naprawdę wysokogatunkowych, wódek białoruskich należą: „Balzam białoruski”, „Biała Ruś Luks”, „Chlebnaje wino”, „Czaradziej”, „Mińska”, „Stalhradska”, czy „Brzeska żubrówka”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!