4 sierpnia 2023 po raz dwunasty obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim Białorusi.
Data 4 sierpnia nie została wybrana przypadkowo – właśnie tego dnia w 2011 roku aresztowano obrońcę praw człowieka Alesia Bialackiego – przypomina „Wiasna” .
Mimo uwolnienia Alesia w 2014 roku przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego zapowiedzieli, że nie zrezygnują z organizacji Dnia Solidarności:
„Będziemy obchodzić ten dzień co roku, dopóki nie zmieni się sytuacja społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, dopóki nie przestaną wsadzać ludzi do więzień za działania na rzecz praw człowieka i dopóki nie zostaną zagwarantowane podstawowe wolności”.
W tym roku Aleś Bialacki po raz kolejny obchodzi Dzień Solidarności za kratkami.
Białoruś jest uważana za kraj współagresora. Rzeczywiście dyktator i jego akolici popierają zbrodniczą inwazję Putina na Ukrainę, ale Białorusini jako naród mówią stanowczo NIE wojnie, wspierają Ukraińców, wielu z nich za wyrażenie swojego antywojennego stanowiska wysłano do łagrów. Postrzeganie Białorusinów jako współwinnych wojny pogarsza sytuację tych, którzy masowo uciekają przed represjami reżimu na Zachód. Pamiętajmy, że Białorusini to nie Łukaszenka!
Pomimo zakrojonych na szeroką skalę represji reżimu Łukaszenki wobec narodu, są organizacje, które wspierają walczących o swoje prawa do wolności.
Jest Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, najstarsza organizacja na Białorusi, powstała w kwietniu 1996 roku podczas masowych protestów opozycji demokratycznej. W 2003 roku Sąd Najwyższy Białorusi unieważnił jej rejestrację. Jednak od ponad 27 lat „Wiasna” udziela pomocy (różnych form) tysiącom prześladowanych Białorusinów.
Tak jak po sfałszowanych wyoborach prezydenckich w 2020 roku, gdy tysiące ludzi uwięziono tylko za to, że zademonstrowali na ulicach potrzebę zmiany władzy.
Organizacja została uhonorowana kilkunastoma prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami praw człowieka, jest laureatem nagrody praw człowieka ONZ 2023.
Kierownictwo „Wiasny” – laureat Nagrody Nobla z 2022 r. Aleś Bialacki, Walencin Stefanowicz, Uładimir Łabkowicz – zostali skazani na wieloletnie więzienie, od 7 do 10 lat. Wyroki za kratkami odbywają również inni współpracownicy tej organizacji; Marfa Rabkowa, Tatsiana Lasitsa, Andrei Chapiuk. Kilka dni temu na wolność po długiej odsiadce wyszedł Leonid Sudalenko.
Mimo nacisków i prześladowań „Wiasna” nadal działa.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!