Każdy dolar lub euro międzynarodowej pomocy finansowej dla Ukrainy to bardzo żmudny proces, a Stanom Zjednoczonym wygodniej jest udzielać wsparcia w uzbrojeniu niż w gotówce. Poinformował o tym minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko w rozmowie z „Ekonomiczną Prawdą”, zaznaczając, że dziś Ukraina otrzymała już wsparcie 23,6 mld dolarów z planowanych 42,4 mld.
Według niego, w tym roku finansowanie przychodzi rytmicznie i w zaplanowanej wysokości.
„Ale znowu można odnieść wrażenie, że to jest „manna z nieba” gwarantowana jakimś cudem, która nadchodzi, a my jako Ministerstwo Finansów biegamy w kółko i układamy talerze. Niestety tak nie jest. Każdy dolar czy euro, które dostajemy to pot i krew w dosłownym tego słowa znaczeniu. Stany Zjednoczone – wygodniej jest im dawać nam uzbrojenie, HIMARS-y, rakiety – wszystko, byle nie pieniądze” – powiedział.
Według Marczenki, wyborcy w Stanach Zjednoczonych nie rozumieją, dlaczego Stany Zjednoczone jako kraj mają wspierać ukraińskich emerytów, lekarzy i nauczycieli.
„Mówią: „ A co, nie mamy swoich problemów?”. Dla nas to sposób na przetrwanie, nie mamy innego wyjścia. Dla nich wszystko nie jest takie proste. Łatwiej jest im dać broń niż wsparcie budżetowe. Dlatego są to trudne negocjacje” – zaznaczył szef resortu finansów.
Z drugiej strony minister zwrócił uwagę na program Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który jest „cudownym narzędziem interakcji ze światem zewnętrznym”.
Według niego, program MFW pojawił się, ponieważ jest wygodny dla krajów, które udzielają pomocy Ukrainie. Dla nich MFW to eksperci i audytorzy, którzy monitorują wszystkie procesy zachodzące w naszym kraju, ponieważ eksperci MFW współpracują ze wszystkimi ważnymi instytucjami na Ukrainie – Bankiem Narodowym, urzędnikami państwowymi i społeczeństwem obywatelskim.
„A te narracje, że mamy wojnę i w każdym razie nam pomogą – to tak nie działa. Przecież oni obiektywnie oceniają sytuację. Na początku wojny powiedzieliśmy im: „No to mamy tutaj rakiety, naloty. A oni odpowiadali: „Dobra, a co z przedwojennymi dochodami podatkowymi? Dlaczego podatnicy z innych krajów mieliby was wspierać?”. Przedstawiciele cywilizowanego świata chcą wiedzieć, że wykonaliśmy swoją część pracy. To banalne, pragmatyczne i proste. Najważniejsze, żeby nie oszukiwać” – podkreślił Marczenko.
W 2022 r. Ukraina otrzymała bezprecedensowe globalne wsparcie finansowe – ok. 32,1 mld dolarów. Największa pomoc finansowa pochodziła ze Stanów Zjednoczonych – 12 mld dolarów, Unii Europejskiej – 8 mld dolarów, MFW – 2,7 mld dolarów, Kanady – 1,9 mld dolarów, Niemiec – 1,6 miliarda dolarów.
19 maja 2022 roku rosyjski politolog i publicysta Andriej Piontkowski ogłosił, że z zatwierdzonego przez Senat USA pakietu pomocowego w wysokości 40 mld dolarów, 20 miliardów zostanie przeznaczone na pomoc wojskową. Kolejne 8 mld dolarów zostanie skierowane na pomoc gospodarczą dla państwa ukraińskiego.
Rezerwy międzynarodowe Ukrainy wzrosły w czerwcu do prawie 39 mld dolarów, co jest najwyższą kwotą w historii niepodległej Ukrainy. W czerwcu rezerwy międzynarodowe nadal rosły dzięki stałym i rytmicznym wpływom od partnerów międzynarodowych, przekraczając nawet sprzedaż netto waluty obcej przez Narodowy Bank Ukrainy i spłatę długu kraju w walutach obcych.
Wczoraj Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 1,3 mld dolarów.
Opr. TB, www.epravda.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!