Po raz pierwszy w historii Puszczy Białowieskiej w rezerwacie pokazowym urodziły się wilcze młode
Służba prasowa Parku Narodowego Puszcza Białowieska poinformowała o narodzinach pięciu młodych wilków na jego terytorium. Ta wiadomość jest o tyle ciekawa, że po raz pierwszy para wilków przyniosła potomstwo do rezerwatu pokazowego.
„Wilczęta trochę podrosły, ale nie chcą jeść z misek” – mówią pracownicy parku narodowego. – Wszystko się zgadza – są dzikie. I zachowują się ostrożnie. Rzadko wychodzą z nory i chowają się na każdy dźwięk”.
Jak czytamy na stronie polskiwilk.pl, w okresie jesieni i zimy całe stado wilków wędruje, ale wczesną wiosną wilczyca, która jest ciężarna zostawia stado i zaczyna szukać miejsca, w którym będzie mogła wydać potomstwo na świat. Może to być wykopana przez samą wilczycę nora.
Wilczęta rodzą się ślepe i przez dłuższy czas muszą być utrzymywane w stałej temperaturze otoczenia. Oczy otwierają ok. drugiego tygodnia życia. Na początku życia nie potrafią same się sobą zająć, są zdane całkowicie na swoją matkę. Jak każde ssaki odżywiają się zatem jej mlekiem, a po upływie około jednego miesiąca mogą już spożywać mięso. Inne osobniki ze stada zaczynają zatem dzielić się mięsnymi zdobyczami z młodymi. Po niedługim czasie małe wilczki są już w stanie podróżować z całym swoim stadem.
Podstawą diety wilków w Polsce są dzikie ssaki kopytne. Stanowią one najczęściej ponad 90% masy zjedzonego przez nie pokarmu. Wilki polują najczęściej na jelenie, sarny i dziki, choć są w stanie zabić także łosia. Dietę uzupełniają mniejszymi ofiarami, m.in. bobrami i zającami, czasami borsukami, bardzo rzadko jedzą gryzonie. Zabijają też lisy, wałęsające się psy i koty. Zwierzęta gospodarskie stanowią zaledwie 1-3% masy zjedzonego przez nie pokarmu. W ich odchodach stwierdzano także obecność trawy, jednak nie jest ona trawiona i służy głównie oczyszczeniu przewodu pokarmowego z zalegającej siersci i kości.
1 komentarz
Milena
1 lipca 2023 o 11:01Wilki uciekają przed bandami ekonomicznych imigrantów!