Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” oraz Departament Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury Republiki Litewskiej serdecznie zapraszają na konferencję naukową poświęconą konserwacji metalu i rzeźby ceramicznej, która odbędzie się w dniach 16–17 maja 2023 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, ul. Maironio 6.
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” jest wyspecjalizowaną, państwową instytucją kultury powołaną w 2017 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów, przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.
Pomysł na zorganizowanie specjalistycznej konferencji poświęconej konserwacji metalu i rzeźby ceramicznej zrodził się podczas roboczych konsultacji Instytutu „Polonika” z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury Republiki Litewskiej. Obserwacje poczynione przez Instytut „Polonika” m.in. podczas komisji oceniających prace remontowe i konserwatorskie realizowane na wileńskim Cmentarzu Na Rossie, sprawiły, iż uznano, że warto zacieśnić współpracę środowisk polskich i litewskich konserwatorów.
„Dzięki wymianie doświadczeń można wypracować dobre praktyki, a przede wszystkim pogłębiać wiedzę oraz umiejętności, które są kluczowe podczas realizacji prac konserwatorskich, podczas których często ma się do czynienia z obiektami eksponowanymi na zewnątrz, jak rzeźby i detal architektoniczny czy historyczne nagrobki na zabytkowych nekropoliach”
– mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu „Polonika”.
„Głównym założeniem polsko-litewskiej konferencji naukowej jest spotkanie przedstawicieli obu środowisk oraz prezentacja stosowanych sposobów konserwacji zabytkowej ceramiki oraz elementów wykonanych ze stopów metali. Oba materiały nierzadko wykorzystywane są w architekturze i rzeźbie oraz eksponowanych w warunkach zewnętrznych, co w sposób szczególny naraża je na zniszczenie.
Eksperci z obu krajów podejmą temat m.in. technologii i procesu produkcji oraz używanych w niej surowcach, metod konserwacji i restauracji. Przybliżą funkcjonujące obecnie koncepcje oraz zabiegi konserwatorskie, którym poddawane są zabytki. Dodatkowymi, równie interesującymi tematami będą te związane z renowacją zabytkowych pieców kaflowych oraz przestrzeni postindustrialnych, które omówione zostaną na przykładzie renowacji unikalnej Fabryki Norblina w Warszawie”
– podkreśla dr Anna Rudek-Śmiechowska, szefowa Programu Badania w Instytucie „Polonika”.
Do udziału w wileńskiej konferencji zaproszono doświadczonych ekspertów, pracowników i absolwentów m.in.: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie.
Prelegenci:
- Ramunė Balandžiūnienė,
- dr Maria Gąsior,
- Aelita Bielinytė,
- dr hab. Piotr Niemcewicz prof. UMK,
- Katarzyna Polak,
- dr Rokas Dovydėnas,
- Monika Garnavault,
- dr Dalia Klajumienė,
- Janusz Mróz.
Rada Naukowa Konferencji:
- dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – Przewodniczący;
- dr Anna Rudek-Śmiechowska (Instytut „Polonika”) – Sekretarz;
- dr Dalia Klajumienė (Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie);
- dr Maria Gąsior (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu);
- dr Karol Guttmejer (Instytut „Polonika”);
- dr Rokas Dovydėnas (Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie).
Komitet Organizacyjny Konferencji:
- Dorota Janiszewska-Jakubiak,
- Vidmantas Bezaras,
- Agnieszka Tymińska,
- Dorota Mamaj,
- Alfredas Jomantas,
- Anna Rudek-Śmiechowska,
- Indre Baliulyte,
- Anna Wotlińska,
- Dominika Urzędowska,
- Michał Michalski,
- Piotr Ługowski,
- Akvile Jagminaite -Markevičiene.
Organizatorzy: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, Departament Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury Republiki Litewskiej (Kulturos paveldo departamentas prie Kulturos ministerijos) w Wilnie.
Partnerzy konferencji: Instytut Polski w Wilnie, Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie.
Harmonogram konferencji na stronie:
Konferencja prowadzona będzie w języku polskim, tłumaczenie symultaniczne na język litewski.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!