Rada Miasta Wilna rozważa propozycję wynajęcia na zasadzie „użyczenia poza konkursem” mieszczącego się przy ul. Barbary Radziwiłłówny historycznego pałacu Kirdejów na nową siedzibę Muzeum Wilna.
Obecnie Muzeum Wilna (Vilniaus Muziejus) działa w tymczasowej siedzibie przy ulicy Niemieckiej 6 (Vokiečių g. 6) i pilnie potrzebuje nowej lokalizacji, gdyż brakuje mu pomieszczeń na stałą ekspozycję, edukację i przechowywanie zbiorów. Wszystkie wydarzenia organizowane są wyłącznie na niewielkiej powierzchni wystawienniczej, co znacznie ogranicza liczbę uczestników i format wydarzeń.
I choć Muzeum Wilna funkcjonuje na jedynie 1244 metrach kwadratowych powierzchni, to cieszy się dużą popularnością; w ciągu prawie dwóch lat działalności ekspozycje odwiedziło już prawie 25 tysięcy osób.
Warto dodać, iż od momentu otwarcia placówki współpracuje z nią ponad 60 litewskich i zagranicznych instytucji muzealnych oraz liczni prywatni kolekcjonerzy, których zbiory regularnie uzupełniają organizowane wystawy.
Pałac Kirdejów po raz pierwszy został wspomniany w źródłach historycznych już w XVII wieku. Do 1842 roku, gdy obiekt został zamknięty, budynek i przylegające do niego teren były jednym z najbogatszych ogrodów botanicznych w Europie Wschodniej.
W czasach sowieckich gmach ten służył dla potrzeb społeczeństwa, a po odzyskaniu niepodległości przez Litwę przez pięć lat działał w nim squat „Barbora“. Następnie właścicielem zabytkowego gmachu stała się spółka „Kirdiejų rūmais“, która wiele lat toczyła spór z Samorządem Miasta Wilna o wysokość czynszu i formę spłaty zadłużenia. Szczęśliwie do ugody doszło w roku 2018.
Już w roku 2005 pałac Kirdejów został wciągnięty na listę obiektów chronionych przez Republikę Litewską.
Niestety, przed wynajęciem pałacu Kirdejów na nową siedzibę Muzeum Wilna będzie on musiał zostać gruntownie wyremontowany i przystosowany do działalności wystawienniczej i magazynowej.
Optymizmu nie traci jednak dyrektor placówki Rasa Antanavičiūtė:
„Zrobimy wszystko, by rozlokowany w tak szczególnym miejscu, lecz opuszczony od 30 lat zespół budynków jak najszybciej stał się ulubionym i odwiedzanym przez wilnian i gości miasta miejscem”.
Plany są ambitne. Na parterze budynku głównego mogłoby się rozlokować centrum dla odwiedzających, przestrzeń edukacyjna, biblioteka z czytelnią, sklep z pamiątkami i księgarnia; na piętrze – stała ekspozycja o Wilnie; na poddaszu – wystawy tymczasowe.
W byłej oficynie pałacu (wcześniej działały tu warsztaty i były pomieszczenia pomocnicze) po ogłoszeniu przetargu na wynajem mogłaby się rozlokować kawiarnia, natomiast w dawnej powozowni – przestrzeń konferencyjna, administracja muzeum i magazyn eksponatów.
Z kolei na dziedzińcu pałacu Kirdejów można by było eksponować związane z historią Wilna obiekty większego formatu, nadające się do warunków plenerowych, zaś w sezonie letnim odbywałyby się tu imprezy, a na gości czekał ogródek kawiarniany.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!